Dzisiejsze tempo życia i ogrom obowiązków nie sprzyja zachowywaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Długoterminowe zaniechania w tej kwestii mocno odbijają się na stanie naszego zdrowia. Na początku pojawiają się nieśmiałe symptomy dające nam znać, że coś złego zaczyna się dziać w naszym organizmie: jesteśmy przemęczeni, ciągle senni, mamy wahania wagi, nasza cera staje się szara, sprawia wiele problemów, włosy zaczynają wypadać, paznokcie łamią się, to i owo pobolewa. Jeśli zbagatelizujemy te problemy, to możemy narazić się na rozwój wielu groźnych dla naszego życia chorób. 

Pamiętajmy, jak ważna w naszym życiu jest profilaktyka – przypomnijmy sobie, jakie są zasady zdrowego odżywiania (piramida żywieniowa), badajmy się regularnie i stosujmy do ewentualnych zaleceń lekarskich. Czy wiecie, jak bilansować w naturalny sposób niedobory witamin i minerałów odżywczych? Natura jest bardzo mądra i w intuicyjny sposób podpowiada nam, jak to zrobić i zapamiętać na przyszłość.

piramida

 

Zapraszamy do lektury:

Owoce i warzywa przypominające części ciała

Naturalne źródła witamin i minerałów

Składniki pokarmowe w żywności

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia poniższej witryny, znajdziecie tam wiele materiałów multimedialnych związanych z życiem i nauczaniem Jana Pawła II - posłuchacie piosenek, poznacie życiorys, wirtualnie zwiedzicie muzeum lub ułożycie puzzle. A wszystko to w jednym miejscu.

Film o Lolku, który został papieżem

Kontrola złościKażdemu człowiekowi towarzyszą na co dzień te dobre i te złe emocje. Zarówno jedne, jak i drugie wymagają kontroli. I tyle, o ile te dobre, pozytywne nas cieszą, tak te złe zawsze niepokoją, a otoczenie oczekuje od nas szybkiej ich samoregulacji.

Czy warto jednak je tłumić, ukrywać? Jak radzić sobie z nimi w konstruktywny sposób? W jaki sposób przekuć je w coś pozytywnego? Jak wyciągnąć wnioski na przyszłość?

Zapraszam do lektury.

Trening radzenia sobie ze złością

Jak poradzić sobie ze złością?

 

 

Źródło grafiki: https://bg-bg.facebook.com/SPwRzerzeczyach/photos/a.1847202405540312/2356103597983521/?type=3&theater

Złość to ważna emocja, która daje nam sygnał, że coś jest „nie tak”. Każdy z nas odczuwa ją w różnych sytuacjach życia, konfrontujemy się też ze złością innych. Często to trudne doświadczenia, które wpływają na nasze relacje z bliskimi. Mówi się, że złość jest uczuciem, które rodzi się z innych emocji, a te z niezaspokojonych potrzeb i oczekiwań.

Co warto wiedzieć o złości, żeby budowała, zamiast komplikować nasze życie? Zachęcamy do wysłuchania krótkich wykładów na ten temat.

Złość u dzieci

Złość u nastolatków

Złość w związku

Mało śpią, nie usiedzą w miejscu. Zamiast odpoczywać - skaczą, płaczą od rana do wieczora, łatwo wpadają w histerię. Przeszkadzają im bodźce, na które inne dziecko nie bardzo zwróci uwagę. Wydają się być nerwowe i żądne mocnych doznań.

Kim są High Need Baby i jak z ich perspektywy wygląda świat? Zapraszam do lektury.

Kliknij, aby przeczytać...

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją Praw dziecka niepełnosprawnego w ramach kampanii informacyjnej.

Kliknij, aby zobaczyć...

Czy czas spędzony z własnym dzieckiem/dziećmi traktujemy jak szansę, czy jak wyzwanie? Nad tym i nad pozostawaniem w zgodzie z emocjami czy potrzebami swoimi i bliskich możemy się zastanowić czytając poniższy artykuł…

Jak mądrze wykorzystać czas z dzieckiem?

Wiosna w pełni, robi się cieplej, dni stają się dłuższe. Nasze życie jest bardziej aktywne, organizm potrzebuje energii. Na straganach, w sklepach pojawia się coraz więcej świeżych  warzyw i owoców, które kuszą wyglądem i zapachem. Ale nie zawsze znane jest nam źródło ich pochodzenia, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas ich przygotowania do spożycia. Jak myć owoce i warzywa, żeby pozbyć się z nich niezdrowych pestycydów?

Zapraszamy do lektury...

Kliknij, aby przeczytać...

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej wyzwala w nas pokłady kreatywności! Możemy stosować posiadane w domu szaliki i chustki, znajdą się też osoby, które zdecydują się samodzielnie wykonać maseczkę dla siebie i dla swoich bliskich. A może ktoś wymyśli kolejny sposób na maseczkę? Dzielimy się dotychczasowymi pomysłami…

Jak uszyć maseczkę?

Maseczka bez szycia

Maseczka origami z ręcznika papierowego

I jeszcze artykuł o materiałach, które najlepiej sie sprawdzają do maseczek:

Najlepszy materiał na maseczkę ochronną? Możecie być zaskoczeni wyborem ekspertów

Prezentowana książka to zbiór historii, przypowieści, bajek i anegdot pochodzących z różnych stron świata i odmiennych tradycji: hinduskiej, żydowskiej, buddyjskiej oraz chrześcijańskiej. Historie te pozwalają lepiej poznać i zrozumieć siebie, relacje z innymi, nasze lęki, dążenia i pragnienia. Dają także nadzieję na to, że można wierzyć w innych ludzi, że świat nie jest zły. Wszystko zależy bowiem od nas; od tego, jak pokierujemy własnym życiem.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kliknij, aby zobaczyć... 

Drodzy Rodzice, znajdziecie tu dwa bardzo pokrzepiające artykuły z bloga, którego prowadzi mama dziecka z niepełnosprawnością. Dzieli się emocjami, które towarzyszą na pewno niejednemu rodzicowi. Na poważnie ale też nie brak jej humoru kiedy pisze o akceptacji, szczęściu i innych zwyczajnych/niezwyczajnych sprawach. Polecamy!

Mój syn ma o jeden chromosom za dużo, a mnie brak piątej klepki, ale jesteśmy szczęśliwi

Jak cieszyć się życiem z niepełnosprawnym dzieckiem. No jak?

Przedstawiamy kolejną porcję informacji dotyczących sygnałów sensorycznych dziecka oraz praktycznych porad jak pomóc w domowych warunkach. Być może znajdziecie Państwo podpowiedź jak zrozumieć różnorodne reakcje i zachowania swojego dziecka.

Kliknij, aby przeczytać...

Przezskórna endoskopowa gastrostomia (PEG – percutaneous endoscopic gastrostomy) jest metodą żywienia dojelitowego. Jest jedną z form żywienia dojelitowego u osób, u których żywienie drogą doustną jest niemożliwe lub znacznie utrudnione. U dzieci metoda ta stosowana jest w przypadku przewlekłych schorzeń upośledzających motorykę przełyku. Są to najczęściej choroby neurologiczne (mózgowe porażenie dziecięce, postępujące schorzenia centralnego układu nerwowego, itp.) lub rozrost nowotworowy. Stosowana również u niedożywionych dzieci z przewlekłą cholestazą, mukowiscydozą, wrodzonymi wadami serca czy niewydolnością oddechową. U osób tych żywienie drogą naturalną stanowi zagrożenie aspiracją pokarmu do dróg oddechowych, a ponadto często doprowadza do wyniszczenia.

O szczegółowym zastosowaniu metody przeczytacie w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Kliknij, aby przeczytać...

Kwestia związku diety i  autyzmu jest sprawą sporną - ma tyluż samych negatorów, co osób potwierdzających ten wpływ. Faktem jest, że stan mikroflory bakteryjnej jelit oraz stan całego naszego układu pokarmowego ma znaczący wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Obecnie coraz więcej badań sugeruje, że niewłaściwie skomponowana dieta, niedobory żywieniowe, alergie oraz nietolerancje pokarmowe, jak również odmienność przebiegu niektórych procesów metabolicznych może wiązać się z wystąpieniem m.in. zaburzeń rozwojowych czy nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. 

Zapraszam do lektury :)

Dieta a autyzm

Postępowanie żywieniowe u dzieci ze spektrum autyzmu

Jakie znaczenie ma nasz sposób odżywiania na nasze codzienne funkcjonowanie, ogólny stan zdrowia i samopoczucie? Jakie uzasadnienie mają twierdzenia, że stan naszych jelit ma wpływ na układ nerwowy? Dlaczego o jelitach mówi się, że są drugim mózgiem? Czy wiecie, że znajduje się tam 100 mln komórek nerwowych i że ich działanie wpływa na nasz nastrój i odgrywa kluczową rolę przy zachorowaniach na depresję, chorobę Alzheimera czy przebieg autyzmu?

Zapraszam do lektury.

Kliknij, aby przeczytać...

Zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu poruszającego temat jak ważny jest dotyk w rozwoju dziecka. Bodźce dotykowe pobudzają wiele poziomów ośrodkowego układu nerwowego odpowiadając w ten sposób na jego dojrzewanie oraz poziom pobudzenia, czyli m.in. zdolność uczenia się, samopoczucie, funkcjonowanie. O szczegółach przeczytają Państwo w dosyć obszernym artykule.

Kliknij, aby przeczytać...

365 krótkich opowiadań, historii i złotych myśli, które dotychczas były porozrzucane po różnych książkach, a teraz zebrane w jednym zbiorze. Są to malutkie pigułki mądrości. Ta książka nie jest po to, by połknąć ją całą na raz. Wystarczy jedna pigułka dziennie. Pozwólcie jej zagnieździć się w Waszym umyśle.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Kliknij, aby zobaczyć...

Aranżacja codziennej przestrzeni domowej dziecka jest niezwykle ważna. Jak urządzić pokój dziecka, aby stworzyć mu odpowiednie warunki do nauki, odpoczynku, snu, codziennych zabaw i aktywności? Jakie sprzęty możemy wykorzystać, aby także w warunkach domowych dostarczać dziecku bodźców sensorycznych?

Zapraszamy do lektury.

Kliknij, aby przeczytać...

Okres Wielkiego Tygodnia to dla katolików czas głębokiego przeżywania i zrozumienia wydarzeń Wielkiej Nocy. Pozwala odkryć sens życia, odzyskać wiarę i nadzieję. W tym roku będziemy w wyjątkowy sposób przeżywać Triduum Paschalne - czas modlitwy, zadumy i wyciszenia będzie miał miejsce w domu, wśród bliskich.

Zapraszamy do wspólnego uczestniczenia w wyjątkowym misterium Męki Pańskiej.

Kliknij, aby zobaczyć...

Niepełnosprawny nastolatek, Julien, chcąc zbliżyć się do ojca, wpada na pomysł wzięcia udziału w triathlonie. Film "Ze wszystkich sił" to opowieść zainspirowana prawdziwą historią Dicka Hoyta, który od ponad 30 lat startuje w maratonach i triathlonach ze swoim sparaliżowanym synem Rickiem.

Kliknij, aby zobaczyć zwiastun...

KoszykJak przygotować koszyczek wielkanocny? Czy pamiętamy, żeby włożyć do niego wszystkie niezbędne pokarmy? Jaka jest ich symbolika? Skąd pochodzi nazwa pisanka? Jak dawniej obchodzono "Lany poniedziałek"?

 

 

Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia krótkiej prezentacji

kontakt3