P1850304

 

W dniu 5 grudnia 2018 roku nasz ośrodek odwiedził Święty Mikołaj. Nie przybył jednak sam - towarzyszyła mu Śnieżynka oraz bardzo wesoły Renifer. Bardzo długo czekaliśmy na tę wizytę, a otrzymane prezenty sprawiły nam wiele radości. Podczas tego spotkania poczuliśmy świąteczną atmosferę. Nie brakowało pozytywnych, emocji, rodości i wzruszenia.

 

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

IMG 20181128 114921

 

W dniu 28 listopada 2018 r. wychowankowie związani z działającą przy naszym ośrodku Drużyną Harcerską "Silva" wzięli udział w wyjeździe do Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie na VI ZLOT GROMAD ZUCHOWYCH I DRUŻYN HARCERSKICH "NIEPRZETARTEGO SZLAKU" Hufca ZHP Rzeszów "Niepodległa Polska ma 100 lat". Wysłuchaliśmy tematycznej gawędy. Harcerze prezętowali mundury i broń z okresu walk o niepodległość. Śpiewaliśmy piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem", "Nasz Nieprzetarty Szlak", tańczyliśmy poloneza. W miłym gronie spędziliśmy czas w ramach ogólnopolskiej akcji "Dumni z Polski". 

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

p1850025

 

My też świętowaliśmy! W dniach 8 i 9 listopada 2018 roku w naszym Ośrodku uczciliśmy 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas uroczystej akademii przygotowanej przez wychowanków z grup edukacyjnych i harcerskich Drużyn „Nieprzetartego Szlaku” wspólnie z nauczycielami – terapeutami, opiekunami i specjalistami, w piątek o godz. 11.11 dołączyliśmy do ogólnopolskiej idei śpiewania Hymnu Polski. Wzruszeń i refleksji dostarczyła opowieść o dążeniu Polaków do wolności zilustrowana pieśniami patriotycznymi oraz krótkimi inscenizacjami w wykonaniu dzieci. Było też miejsce na przeżywanie radości z bycia Polakiem i życia w wolnym kraju. Nasi wychowankowie w pełni wykorzystali swoje uzdolnienia – deklamowali, śpiewali, tańczyli, wchodzili w role sceniczne. Dla nas wszystkich, pracowników i wychowanków, to były niezapomniane chwile, które obok emocji niosły wartości edukacyjne i patriotyczne.

 Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

1840750

 

W dniu 23.10.2018 odbył się w naszym ośrodku poranek poświęcony wielkiemu polakowi - Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji 40. rocznicy wyboru. Podczas uroczystości zorganizowanej w formie heepeningu wybrzmiały piekne melodie z oratorium "Tues Petrus", "Subito Santo" Piotra Rubika, była prezentacja o" K.Wojtyle - papieżu - człowieku". Krystian Porębski zaśpiewał ukochaną pieśń papieża "Barkę". Pożegnaliśmy się utworami będącymi przesłaniem papieża dla pokoleń "Będziesz miłował i "My J.P uczniowie".

 

 Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

p1840698

 

17 października obchodziliśmy "Urodziny Marchewki" oraz "Święto Pieczonego Ziemniaka". Impreza w tym roku otrzymała nową nazwę: "Ziemniak na liściu przepierzony marchewką". W ogrodzie przy ognisku zebrała się cała społeczność ośrodkowa, aby wspólnie się bawić i integrować oraz posmakować pieczonych ziemniaczków i marchewkowego ciasta.  Było słonecznie, wesoło i smacznie...

 

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

dsc02456

 

Rozpoczął się wrzesień, a wraz z nim nowy rok szkolny. Z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej, która odbyła się w kościele garnizonowym w Rzeszowie. Dziękujemy za udział również rodzicom wychowanków, którzy przybyli w bardzo licznym gronie. Warto zaznaczyć, iż pięknej oprawy całej liturgii nadała wypełniona pięknymi głosami schola, składająca się z pracowników naszego ośrodka. Zatem wypoczęci, pełni zapału i energii rozpoczynamy nowy Rok Szkolny.

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

P1830157

W środę 6 czerwca w Galerii przy Zespole Szkół Plastycznych świętowaliśmy jubileusz 25 – lecia istnienia Ośrodka. Uroczystość jubileuszu połączona była z obchodami Dnia Dziecka. Z tej okazji rodzice z Klubu Czytelnika wystawili wspaniałą barwną inscenizację pt. „ Urodziny Shreka". Bogato zdobione stroje zostały wykonane głównie własnymi siłami. Choreografia, taniec, scenografia – wszystko na najwyższym poziomie. Część artystyczną uświetnił również występ naszych dzieci, które zaprezentowały inscenizację z Przeglądu Tańców i Przyśpiewek  Ludowych. Był tort, było sto lat, radość, zabawa, śpiew, taniecJ Podczas uroczystości obecni byli również absolwenci ośrodka.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

DSC 5546 

W niedzielę 13 maja o godzinie 14 odbyła się uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez wychowanków naszego Ośrodka. W tym Roku szkolnym do Komunii przystąpiło siedmioro dzieci: Gabrysia, Daria, Marysia, Monika, Marcelinka, Jaś i Dawidek, a mszę świętą sprawował nasz ksiądz katecheta Mariusz. W obrzędzie mszy świętej czynnie uczestniczyli rodzice dzieci pierwszokomunijnych, kadra naszego ośrodka oraz zaproszeni goście. Uroczystość przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze. Dzieci wyglądały na bardzo szczęśliwe a rodzice i goście nie ukrywali wzruszenia. Zdjęcia nie oddają w pełni tej radości jaka gościła w sercach dzieci i ich najbliższych w tym momencie, ale z pewnością będą stanowić cenną pamiątkę.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

DSC02397

9 maja świętowaliśmy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tematem przewodnim były „Podróże małe i duże”. Na naszych wychowanków oraz zaproszonych gości ze Szkoły Specjalnej oraz z Ośrodka w Mrowli czekało wiele atrakcji z różnych stron świata. Mogli skosztować potraw kuchni włoskiej, przywitać się z prawdziwych Vikingiem, obejrzeć wystawę prac plastycznych prosto z LuwruJ,wielozmysłowo poznać tradycje i zwyczaje Izraela, Chin, Rosji, Hiszpanii. Przejażdżka „kolejką transsyberyjską”w małych, kolorowych wagonikach, które ciągnie wesoła lokomotywa z roześmianą buzią była atrakcją nie tylko dla najmłodszychJ. Ci, którzy dysponowali większą odwagą cywilną mogli dosłownie i w przenośni chycić byka za rogi. Pan Daniel czuwał nad bezpieczeństwem uczestników, sterował i dopasowywał poziom trudności do wieku, umiejętności oraz odwagi bawiących się uczestników.

DSC01397

„Na górze róże, na dole fiołki, my się kochamy jak dwa aniołki…”

Te i inne życzenia mogliśmy sobie składać 20 lutego, świętując, z małym opóźnieniem, Dzień Zakochanych. Przyjemny to dzień, bo mija się wtedy pogodnych, uśmiechniętych ludzi i choć w Orewie na co dzień takich nie brakuje, to właśnie wtedy jeszcze bardziej mogliśmy podkreślić wzajemną sympatię. Kurierzy roznosili walentynkową pocztę, a wychowankowie mieli okazję spędzić czas w sali innej, wylosowanej grupy i przygotować jej miłą walentynkową wiadomość.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

 
DSC00593 

Czy pamiętacie prywatki z dawnych lat? Lata 90. … Ten klimat, ten styl, ta muzyka…
25 stycznia zrobiliśmy małą podróż w czasie, by przypomnieć sobie, jak to było dwie dekady temu… Zaproszeni goście wyciągnęli z szaf kolorowe dresy, ogrodniczki, koszule w kratę, założyli czapeczki, okulary i plecaki, dziewczyny zawiązały kucyki. Na parkiecie królowały kawałki boys- i girlsbandów, Madonny i Doktora Albana. Zaproszone DJ’ki oraz dzieci z Grupy Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 3 rozkręcały zabawę, zachęcały do udziału w karaoke i aranżowały choreografię do kawałków, które wszyscy znamy i lubimy. Nogi same rwały się do tańca, a w głowach szumiało od… PRAWDZIWEJ ORANŻADY J Ach, ten smak dzieciństwa… 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

DSC00556

24 stycznia przybyła do nas z przedstawieniem jasełkowym grupa młodzieży oazowej prowadzona przez księdza Patryka Smolenia . W ten świąteczny czas młodzi, uzdolnieni ludzie chcieli podzielić się z nami Dobrą Nowiną i zaprezentowali nam własną interpretację opowieści o narodzinach Dzieciątka Jezus. Przedstawienie, będące grą świateł, dźwięków i słów, wywarło na nas bardzo duże wrażenie i wywołało poruszenie. Cieszymy się, że nasi wychowankowie mieli możliwość uczestniczenia w tej szczególnej tradycji. 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

DSC00164

22 grudnia odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie wigilijne. Panie terapeutki poprzez grę świateł, dźwięków i smaków przybliżyły nam staropolskie tradycje bożonarodzeniowe, włączyły wychowanków do wspólnego ubierania choinki i przygotowania stołu wigilijnego. Wspólnie wyglądaliśmy Pierwszej Gwiazdki, aby rozpocząć dzielenie się opłatkiem – symbolem przyjaźni oraz darowania sobie win i krzywd. Do wszystkich zgromadzonych płynęły serdeczne życzenia, z najważniejszymi – zdrowia – na czele. Jakże miło było zanucić wspólnie najpiękniejsze kolędy, które topią wszelkie obawy i niepokoje, a niosą spokój i radość z oczekiwania na przyjście Maleńkiego. Świąteczny piernik smakował tego dnia wyjątkowo 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

P1100205

W tym miesiącu gościliśmy w Ośrodku dzieci z Grupy Wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 3. Zaprosili oni naszych wychowanków do wspólnej zabawy przy muzyce. Tego typu zabawy integracyjne kształtują pozytywne postawy społeczne, uczą wzajemnego szacunku, tolerancji otwartości wobec drugiego człowieka. Sprzyjają wzrastaniu wrażliwości emocjonalnej, uczą zrozumienia dla odmienności drugiego człowieka, a także gotowości niesienia mu pomocy.

Wolontariusze nawiązali świetny kontakt z naszymi podopiecznymi, stworzyli jedną, spójną grupę. Bycie razem daje szansę akceptacji inności w sposób spontaniczny i naturalny, daje szansę na radość, uśmiech i wspólną zabawę. Jest to proces obustronny. Wszyscy od siebie się uczą.

 
P1100205 

Idzie dobry święty , uśmiecha się wkoło,

Grzecznym dzieciom biją serduszka wesoło.

Niesie w dużym worku słodyczy bez liku,

Pełno dzisiaj wszędzie radości i krzyku.

5 grudnia nasz Ośrodek odwiedził św. Mikołaj. Co prawda nie było śniegu, a pogoda zapowiadała raczej wizytę Wielkanocnego Zająca, ale Mikołaj i tak przybył. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł i nie kazał długo na siebie czekać. Tuż po śniadaniu zjawiły się najpierw jego pomocnice – Śnieżynki, a za nimi nasz honorowy gość. Prezenty czekały tylko na grzeczne dzieci… ale przecież wszyscy nasi wychowankowie byli bardzo grzeczni przez cały rok… zatem otrzymali je wszyscy. Był to dzień pełen radości i uśmiechów, a zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

 
IMG 3410

Kilka dni temu świętowaliśmy w naszym Ośrodku Andrzejki. W tym roku przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, na górę Olimp. Grecy wierzyli, że jest to siedziba najważniejszych bogów i gdyby któryś ze śmiertelników ośmieliłby się wejść na Olimp, wtedy bogowie uznaliby to za zniewagę i zlekceważenie ich majestatu, i zrzuciliby go ze świętej góry. Na szczęście z wejściem na nasz Olimp nie było żadnego problemu. Gromowładny Zeus i jego córka Atena chętnie witali wszystkich zgromadzonych. Mieliśmy okazję poznać mitologicznych bogów i boginie, herosów, piękne panny. Snuły się historie z nimi związane. Jak na ucztę przystało – były tańce, spróbowaliśmy antycznych potraw, a wyrocznia Pytia udzieliła każdemu rad i wskazówek dotyczących przyszłości 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

SAM 2451

W listopadzie obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji odbyła się akademia zorganizowana przez grupy pani Bogusi i pani Magdy. Oprawę muzyczną zapewniła pani Anita. Akademia miała formę prezentacji multimedialnej, a pani Anita zaintonowała wszystkim znane pieśni patriotyczne. Uczestnicząc w akademii oddaliśmy szacunek wszystkim Polakom: tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie. Dzięki Nim dziś nie musimy walczyć i strzelać, dziś nie musimy oddawać swego życia. Upamiętniamy tych, którzy nie szczędzili Ojczyźnie tego, co dla ludzi najcenniejsze - własnego życia, a wszystko po to, żeby Polska była Polską. 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

SAM 17474

 W tym miesiącu uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji, 17 października, starsze grupy edukacyjne we współpracy z muzykoterapeutką, p. Anitą, przygotowały występ słowno-muzyczny. Mogliśmy podziwiać zarówno solistów, jak i występy zespołowe naszych podopiecznych. Odbyło się także losowanie symbolicznych suwenirów, które każda z grup przygotowywała na tę okazję w ostatnim czasie.***

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

P1090835

Chociaż jesienna aura nie rozpieszcza nas w tym roku - wbrew wszystkiemu - udało nam się wykraść kilka słonecznych dni i zorganizować późniejsze niż zazwyczaj – Święto Pieczonego Ziemniaka. Było nam bardzo przyjemnie wygrzewać buzie w promieniach październikowego słońca, a pieczone w ognisku ziemniaki smakowały jak nigdy (rekordziści zjedli nawet po kilkanaście ziemniaków z domowym masłem czosnkowym i gzikiem J). Zabawę uświetnił swoim graniem i śpiewem pan Jacek, a my wtórowaliśmy mu na nutę biesiadnych „Sokołów”. 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć

 

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Rzeszowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny do grup Rewalidacyjno – Wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim oraz do Oddziałów Edukacyjno – Terapeutycznych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym ze sprzężeniami.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu: tel. 17 853 95 28

Chętnie udzielimy dodatkowych informacji i odpowiemy na Państwa pytania.

 

kontakt3