dsc06006Andrzejki to tradycyjna zabawa polegająca na wróżeniu przyszłości, często związanej z zamążpójsciem. Dziś traktujemy je z przymrużeniem oka i wiążemy z patronatem św. Andrzeja. Nasi wychowankowie również wróżyli co ich spotka oraz kim zostaną w przyszłości. Nie zabrakło oczywiście lania wosku. Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt jak i chłopców cieszyło się naprzemienne ustawianie butów. Przerywnikiem i niemniej ciekawym dodatkiem okazała się dyskoteka pod hasłem "Italo disco" w rytmie znanych włoskich przebojów. W międzyczasie mogliśmy spróbować różnych słodkości przygotowanych specjalnie na andrzejki m.in. przez niektórych z rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Imprezowy nastrój udzielał się wszystkim, co widać na załączonych obrazkach.
 

dsc05543W naszym ośrodku odbył się Poranek Patriotyczny poświęcony rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy hymnem narodowym. Następnie grupy edukacyjne I i II oraz grupa XI zaprezentowały pieśni legionowe. Był również wiersz o Ojczyźnie oraz walc odtańczony przez dzieci. Poranek słowno-muzyczny wywarł wrażenie na wszystkich zebranych w auli. Było bardzo uroczyście i wzruszająco.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc05484Kto Ty jesteś? - Polak mały” - tak zatytułowany był patriotyczny koncert Mobilnej Filharmonii, który odbył się w naszym ośrodku w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. Nasi goście swoją muzyką opowiedzieli burzliwe dzieje naszej ojczyzny, a przywołując znane wszystkim pieśni żołnierskie, legionowe i patriotyczne wprowadzili nas w niesamowitą atmosferę powagi, zadumy i refleksji, jednocześnie czyniąc ten czas okazją do przeżywania go w poczuciu dumy i radości.

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc05278Dla wszystkich, którzy kochają ziemniaki zorganizowaliśmy punkt usługowy Kartoflove. Wychowankowie z grupy edukacyjnej w pocie czoła pracowali przy obieraniu, krojeniu warzyw oraz obsłudze kasy. Mieliśmy "kierowniczkę", "szefa kuchni" , "kasjerów", "pomoc kuchenną" i "praktykantów". Każdy wczuł się w swoją rolę i dzielnie wypełniał obowiązki. Przez dwa dni obsługiwaliśmy długą kolejkę głodnych koneserów FRYTEK. Inicjatywa ta była okazją do żartobliwych pogawędek, działania w zespole i tworzenia pogodnej atmosfery!

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

img 20231012 wa0033Korzystając z ciepłej pogody grupy VII i VIII wybrały się na spacer do parku szukać oznak jesieni. Nazbieraliśmy dużo kasztanów i liści, a nawet "zdobyliśmy" sezonową chryzantemę. Następnie zwabieni zapachem poszliśmy szlakiem koreańskiej kuchni do restauracji Under Seoul. Najpierw na zewnątrz przywitała nas piękna jesienna dekoracja z dynią w roli głównej. Zachwytów nie było końca, mogliśmy doświadczyć nowych doznań sensorycznych, zobaczyć i dotknąć kolorowych, różnego rodzaju kształtów i odmian dyni, a w zaczarowanym restauracyjnym ogrodzie zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć...

 

 Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc04744W naszym ośrodku obchodziliśmy Światowy Dzień Terapii Zajęciowej przypadający na 21 października. Z tej okazji nasze terapeutki zajęciowe przygotowały warsztaty plastyczne w ogrodzie. Różnorodność zajęć pozwoliła nam na kreatywne działanie, spontaniczność i sprzyjała twórczej ekspresji. Każdy mógł przez chwilę poczuć się jak malarz artysta tworząc wspólny abstrakcyjny obraz.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc04509Tej jesieni wśród orewowej społeczności jednym z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia jest "Farma Rzeszowska". Będąc tam mieliśmy okazję spędzić miło czas na świeżym powietrzu. Dużo frajdy przyniosła nam zabawa w kukurydzianej piaskownicy, wędrówka po kukurydzianym labiryncie, przejażdżka za traktorem czy spacerowanie po polu kukurydzy. Poznaliśmy też różne rodzaje dyń i z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy mieszkające tam zwierzęta. Miło było spędzić wspólnie czas, ciesząc się piękną, jesienną pogodą. 
 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

 

i.z.t.s.s 998W środę 20 września 2023 roku w Parku Jedności Poloni z Macierzą w Rzeszowie z inicjatywy Rzeszowskiego Koła PSONI odbył się piknik "Inne życie, to samo serce". Było to wielkie wydarzenie dla calego Rzeszowa. W tym dniu chcieliśmy w jak największym stopniu zniwelować bariery z którymi spotykają się osoby z niepełnosprawnościami w sferze dostepu do publicznych wydarzeń. Większość programu oraz dostępnych atrakcji była przystosowana do udziału osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Podczas imprezy wyodrębnione zostały strefy aktywizacji i realizacji potrzeb osóbniepełnosprawnych:
  • strefa kultury, w ramach której osoby z niepełnosprawnościami mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów;
  • strefa rekreacji, w której przeważały animacje i zabawy ruchowe prowadzone przez doświadczonych animatorów Mini Brain Academy, ale nie zabrakło również zabaw sensorycznych i dmuchańców;
  • strefa relaksu i wyciszenia, czyli miejsce przeznaczone do odpoczynku fizycznego i emocjonalnego z zachowaniem odpowiedniego dystansu od sceny;
  • strefa gastronomiczna, w której serwowany był poczęstunek przygotowany przez pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej Canappka - specjalnie przyrządzone desery dla osób z trudnościami w jedzeniu, ale również była możliwość zakupienia ciepłych i zimnych przekąsek;
  • strefa sanitarna, w której w sposób intymny i godny można było np. przebrać osobę niepełnosprawną czy przewinąć dziecko.
i.z.t.s.s 563
Przez cały czas trwania pikniku do dyspozycji beneficjentów byli tłumacze języka migowego, a niezapomnianym doświadczeniem był koncert zespołu muzycznego "Cała Góra Barwinków" w całości tłumaczony na język migowy. Dodatkowo eksperci ZUS udzielali porad w zakresie pozyskiwania świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami.
Podziękowania kierujemy do Prezydenta Rzeszowa Pana Konrada Fijołka za objęcie naszej inicjatywy honorowym patronatem, dla TVP Rzeszów oraz Polskie Radio Rzeszów za patronat medialny. Dziękujemy również za wsparcie imprezy i współpracę Estradzie Rzeszowskiej, PFRON, MPWiK, ROSiR.
 

 
zdjcie whatsapp 2023 09 11 o 16.40.237 września uczestniczyliśmy w XXIII Olimpiadzie dla osób z niepełnosprawnością. Po uroczystym przemarszu na stadion Podhalańczyk uczestniczyliśmy w sportowych konkurencjach. Towarzyszył nam duży zapał, sportowa rywalizacja i dużo pozytywnych emocji.
Wszyscy byliśmy zwycięzcami i wróciliśmy do Ośrodka z medalami.

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

380482047 254500634232042 333428865812652298 nW dniu 15.09.2023 w naszym ośrodku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Towarzyszyły mu liczne zabawy o charakterze integracyjnym, jak również eksperymenty z kolorowymi barwnikami. W tym dniu każdy czuł, że jest wyjątkowy.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

375599682 245382005143905 7028344735466960366 nW piątek 1 września braliśmy udział w uroczystej Mszy świętej rozpoczynającej nowy rok szkolny 2023/2024. Tradycyjnie już nasza ośrodkowa schola zadbała o piękną oprawę muzyczną, a mszy przewodniczył ksiądz Wojciech Środoń, który teraz będzie prowadził katechezę w ośrodku. Zmienił w tej roli katechetkę Agatę, której serdecznie podziękowaliśmy za kilka ostatnich lat pracy w naszej placówce.

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

20230623 103725Dnia 23 czerwca 2023 roku w naszym ogrodzie odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów z okazji zakończenia roku szkolnego. Przejscie po czrewonym dywanie i odebranie dyplomu nagrodzone gratulacjami i podziękowaniem to dla wielu naszych podopiecznych chwila pełna emocji. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice aby móc ze swoimi dziećmi świętować tę wyjątkową chwilę. Po rozdaniu dyplomów wszyscy udali się do kościoła garnizonowego, gdzie została odprawiona msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego w intencji naszych wychowanków.
Dzisiejszą uroczystością zakończyliśmy kolejny rok szkolny. Życzymy wszystkim dobrego, spokojnego wypoczynku, aby każdy po wakacjach wrocil z uśmiechem na twarzy.
"Niech żyją wakacje..."

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

 

img20230328101034W roku szkolnym  2022/2023 uczniowie z grup edukacyjnych (grupa I i II) z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie uczestniczyli w Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”. Projekt realizowany był w ramach zajęć z terapii zajęciowej.

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

Zadanie nr 5 – „Nietypowy pędzel” – zastąpienie tradycyjnego pędzla zróżnicowanymi przyborami.

Zadanie nr 9 „Przepis na farbę” – zastąpienie typowych farb farbkami aromatycznymi i jadalnymi (jogurt, barwinki spożywcze).

Zadanie nr 12 „Sztuka ludowa” – wycieczka do Skansenu  w Kolbuszowej.

Zadanie nr 18 „Monochromatyzm” – stworzenie pracy w wybranej barwie i jej odcieniach z wykorzystaniem zróżnicowanych materiałów plastycznych.

Zadanie nr 19 „ W pracowni artysty”- wycieczka na Warsztaty Terapii Zajęciowej - warsztaty w pracowni plastycznej.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką” przez aktywną zabawę rozwijali kreatywność, pokonywali własne słabości i wzmacniali wiarę we własne możliwości.

Dużo radości sprawiła nam wycieczka do skansenu w Kolbuszowej - spacer ścieżkami przyrodniczymi, zwiedzanie architektury drewnianej, integracyjne zabawy. Ciekawość dzieci wzbudziła możliwość eksperymentowania z barwnikami spożywczymi. Możliwość łączenia barwników z jogurtem zaskakiwała nas nietypowymi paletami barw, wzorami. Dużym plusem projektu była jego elastyczność, możliwość wyboru zadań i dostosowania ich do możliwość indywidualnych uczestników, co ma szczególne znaczenie podczas pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

p1920448W ubiegły piątek nasi wychowankowie mieli możliwość uczestniczenia we mszy świętej wielkanocnej. Z dobrym słowem do ośrodka przybyli znani nam wszystkim ks. Marek i ks. Wojciech. Nie zabrakło upominków - tym razem były to kolorowe różańce, a całości wydarzenia dopełniły głosy naszej OREW-owej scholii przy akompaniamencie gitarowym p. Jacka.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Film miniaturka24 maja 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się Gala Jubileuszowa 30-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie. Był to piękny czas pełen radości, wzruszeń i wielu dobrych słów. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie, a jeśli ktoś chciałby powrócić do emocji, które nam towarzyszyły, już teraz udostępniamy przygotowany specjalnie na potrzeby Jubileuszu film "Krajobraz wewnętrzny. Część 2", ukazujący codzienne życie w OREW-ie. Zachęcamy równiez do obejrzenia fotorelacji z Gali Jubileuszowej.

 

 Kliknij, aby wyświetlić film...

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

W związku z jubileuszem 60-lecia PSONI, terapeutki zajęciowe zorganizowały w ośrodku konkurs plastyczny "Nasz wspólny świat".
Grupom, które wzięły udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie i włożony trud.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zwycięskich prac, a zwycięzcom gratulujemy.
 
I miejsce: gr. edukacyjna I:
IMG 20230323 WA0050I miejsce: gr. edukacyjna II:
IMG 20230323 WA0054I miejsce: gr. rewalidacyjno-wychowawcza XIII:
IMG 20230323 WA0053I miejsce: gr. rewalidacyjno-wychowawcza VIII:
IMG 20230323 WA0052Wyróżnienie dla Maksa Sz. i Gabrysi R. za oryginalne podejście do tematu:
IMG 20230323 WA0051

p1920228W dniu 16 marca odbyły się w naszym ośrodku rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne pod hasłem "Droga do nieba" prowadził ks. mjr Maksymilian Jezierski, a współtowarzyszyli mu ks. Marek Wygonik oraz ks. Wojciech Środoń. Ks. Maksymilian w swoich naukach wykorzystał sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej jako alegorię do naszego wspinania się po szczeblach codziennych trudów do nieba. Słowu księdza prowadzącego towarzyszył śpiew wszystkich uczestników z akompaniamentem gitarowym ks. Wojciecha. Panowała radosna atmosfera, wychowankowie z zainteresowaniem uczestniczyli w rekolekcjach, każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło oczywiście namiastki słodkości przyniesionych przez księży. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo oraz księżom za dobre słowo i zaangażowanie.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Krajobraz wewnętrznyAż trudno uwierzyć, że czas tak szybko płynie - w kwietniu minie 30 lat istnienia OREW-u. Przygotowania do świętowania Jubileuszu idą pełną parą, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia „Krajobrazu wewnętrznego” czyli filmu nakręconego w 2013 roku na poprzedni Jubileusz, a przedstawiającego życie codzienne naszej placówki w okresie pierwszych 20 lat jej istnienia.

 

 

Kliknij, aby obejrzeć...


 

dsc02815Trwa karnawał, a jak karnawał to oczywiście bale karnawałowe, piękne stroje, rekwizyty i wspaniała muzyka. Dzisiaj w naszym ośrodku mieliśmy wszystkiego po trochu za sprawą Mobilnej Filharmonii i jej audycji muzycznej zatytułowanej "Piękne Bale w Karnawale".

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc0297316 lutego wychowankowie kilku grup odwiedzili Papugarnię. Była to okazja, żeby poznać, pogłaskać i nakarmić egzotyczne papugi, zrobić sobie z nimi zdjęcie i dowiedzieć się więcej o tych barwnych ptakach z całego świata. Wizyta w Papugarni to coś więcej niż odwiedziny zwierząt w zoo. Dzięki temu, że od nie dzieliły nas żadne kraty, klatki ani siatki, mogliśmy – dosłownie – obcować z naturą. Spośród kilkudziesięciu gatunków kolorowych papug znalazło się wiele takich, które chętnie usiadły na ramieniu i pozwoliły dotykać swoich aksamitnych piór. Dla każdego z nas była to niezwykła przygoda.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

p1910741Karnawał w tym roku uświetnił Bal Maskowy. Wychowankowie założyli odświętne stroje i różnorodne mkolorowe maski, aby podkreślić charakter tej imprezy. Brali udział w tańcach integracyjnych, zachwycali sprytem i spraenością w zabawie "Limbo", uczyli się choreografii tanecznej z popowego serialu "Wednesday", który ochoczo zaprezentowały prowadzące imprezę. Oczywiście nie zabrakło tanców na parkiecie w rytmie światowych przebojów. Chwilowy brak energii, głód i pragnienie zaspokoił "Słodki stół" - wyjątkowy poczęstunek w formie słodkich deserków z owocami, galaretkami, na bazie bitej śmietany, kremu mascarpone oraz masy krówkowej. Było naprawdę pysznie!

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

kontakt3