img20230328101034W roku szkolnym  2022/2023 uczniowie z grup edukacyjnych (grupa I i II) z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie uczestniczyli w Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”. Projekt realizowany był w ramach zajęć z terapii zajęciowej.

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

Zadanie nr 5 – „Nietypowy pędzel” – zastąpienie tradycyjnego pędzla zróżnicowanymi przyborami.

Zadanie nr 9 „Przepis na farbę” – zastąpienie typowych farb farbkami aromatycznymi i jadalnymi (jogurt, barwinki spożywcze).

Zadanie nr 12 „Sztuka ludowa” – wycieczka do Skansenu  w Kolbuszowej.

Zadanie nr 18 „Monochromatyzm” – stworzenie pracy w wybranej barwie i jej odcieniach z wykorzystaniem zróżnicowanych materiałów plastycznych.

Zadanie nr 19 „ W pracowni artysty”- wycieczka na Warsztaty Terapii Zajęciowej - warsztaty w pracowni plastycznej.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa Sztuką” przez aktywną zabawę rozwijali kreatywność, pokonywali własne słabości i wzmacniali wiarę we własne możliwości.

Dużo radości sprawiła nam wycieczka do skansenu w Kolbuszowej - spacer ścieżkami przyrodniczymi, zwiedzanie architektury drewnianej, integracyjne zabawy. Ciekawość dzieci wzbudziła możliwość eksperymentowania z barwnikami spożywczymi. Możliwość łączenia barwników z jogurtem zaskakiwała nas nietypowymi paletami barw, wzorami. Dużym plusem projektu była jego elastyczność, możliwość wyboru zadań i dostosowania ich do możliwość indywidualnych uczestników, co ma szczególne znaczenie podczas pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Film miniaturka24 maja 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się Gala Jubileuszowa 30-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie. Był to piękny czas pełen radości, wzruszeń i wielu dobrych słów. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie, a jeśli ktoś chciałby powrócić do emocji, które nam towarzyszyły, już teraz udostępniamy przygotowany specjalnie na potrzeby Jubileuszu film "Krajobraz wewnętrzny. Część 2", ukazujący codzienne życie w OREW-ie.

 

Kliknij, aby obejrzeć...


 

p1920448W ubiegły piątek nasi wychowankowie mieli możliwość uczestniczenia we mszy świętej wielkanocnej. Z dobrym słowem do ośrodka przybyli znani nam wszystkim ks. Marek i ks. Wojciech. Nie zabrakło upominków - tym razem były to kolorowe różańce, a całości wydarzenia dopełniły głosy naszej OREW-owej scholii przy akompaniamencie gitarowym p. Jacka.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

W związku z jubileuszem 60-lecia PSONI, terapeutki zajęciowe zorganizowały w ośrodku konkurs plastyczny "Nasz wspólny świat".
Grupom, które wzięły udział w konkursie dziękujemy za zaangażowanie i włożony trud.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zwycięskich prac, a zwycięzcom gratulujemy.
 
I miejsce: gr. edukacyjna I:
IMG 20230323 WA0050I miejsce: gr. edukacyjna II:
IMG 20230323 WA0054I miejsce: gr. rewalidacyjno-wychowawcza XIII:
IMG 20230323 WA0053I miejsce: gr. rewalidacyjno-wychowawcza VIII:
IMG 20230323 WA0052Wyróżnienie dla Maksa Sz. i Gabrysi R. za oryginalne podejście do tematu:
IMG 20230323 WA0051

p1920228W dniu 16 marca odbyły się w naszym ośrodku rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne pod hasłem "Droga do nieba" prowadził ks. mjr Maksymilian Jezierski, a współtowarzyszyli mu ks. Marek Wygonik oraz ks. Wojciech Środoń. Ks. Maksymilian w swoich naukach wykorzystał sprzęt do wspinaczki wysokogórskiej jako alegorię do naszego wspinania się po szczeblach codziennych trudów do nieba. Słowu księdza prowadzącego towarzyszył śpiew wszystkich uczestników z akompaniamentem gitarowym ks. Wojciecha. Panowała radosna atmosfera, wychowankowie z zainteresowaniem uczestniczyli w rekolekcjach, każdy znalazł coś dla siebie. Nie zabrakło oczywiście namiastki słodkości przyniesionych przez księży. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo oraz księżom za dobre słowo i zaangażowanie.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Krajobraz wewnętrznyAż trudno uwierzyć, że czas tak szybko płynie - w kwietniu minie 30 lat istnienia OREW-u. Przygotowania do świętowania Jubileuszu idą pełną parą, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia „Krajobrazu wewnętrznego” czyli filmu nakręconego w 2013 roku na poprzedni Jubileusz, a przedstawiającego życie codzienne naszej placówki w okresie pierwszych 20 lat jej istnienia.

 

 

Kliknij, aby obejrzeć...


 

dsc02815Trwa karnawał, a jak karnawał to oczywiście bale karnawałowe, piękne stroje, rekwizyty i wspaniała muzyka. Dzisiaj w naszym ośrodku mieliśmy wszystkiego po trochu za sprawą Mobilnej Filharmonii i jej audycji muzycznej zatytułowanej "Piękne Bale w Karnawale".

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc0297316 lutego wychowankowie kilku grup odwiedzili Papugarnię. Była to okazja, żeby poznać, pogłaskać i nakarmić egzotyczne papugi, zrobić sobie z nimi zdjęcie i dowiedzieć się więcej o tych barwnych ptakach z całego świata. Wizyta w Papugarni to coś więcej niż odwiedziny zwierząt w zoo. Dzięki temu, że od nie dzieliły nas żadne kraty, klatki ani siatki, mogliśmy – dosłownie – obcować z naturą. Spośród kilkudziesięciu gatunków kolorowych papug znalazło się wiele takich, które chętnie usiadły na ramieniu i pozwoliły dotykać swoich aksamitnych piór. Dla każdego z nas była to niezwykła przygoda.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

p1910741Karnawał w tym roku uświetnił Bal Maskowy. Wychowankowie założyli odświętne stroje i różnorodne mkolorowe maski, aby podkreślić charakter tej imprezy. Brali udział w tańcach integracyjnych, zachwycali sprytem i spraenością w zabawie "Limbo", uczyli się choreografii tanecznej z popowego serialu "Wednesday", który ochoczo zaprezentowały prowadzące imprezę. Oczywiście nie zabrakło tanców na parkiecie w rytmie światowych przebojów. Chwilowy brak energii, głód i pragnienie zaspokoił "Słodki stół" - wyjątkowy poczęstunek w formie słodkich deserków z owocami, galaretkami, na bazie bitej śmietany, kremu mascarpone oraz masy krówkowej. Było naprawdę pysznie!

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc02614Zgodnie z polską tradycją Kolędnicy postanowili odwiedzić sale zajęć i gabinety. Śpiewając kolędy i składając życzenia w humorystycznej formie wywołali sporo zamieszania i radości. Winszowali, winszowali i się doczekali!! Zostali obdarowani poczęstunkiem i dukatami. Oby wszystkie dobre życzenia spełniły się w Nowym Roku 2023!

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia... 


 

dsc02545Kolejny raz odwiedziliśmy nasze zaprzyjaźnione Panie Bibliotekarki z Filii nr 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie na ul. T. Czackiego. Tym razem wychowankowie mieli przyjemność samodzielnie poszukać ciekawych pozycji książkowych i posłuchać krótkich, czytanych tekstów literackich. Umówiliśmy się na następne spotkanie z "żywym słowem" i  udział w kreatywnych warsztatach.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia... 


 

dsc02501W styczniu wyjechaliśmy na wycieczkę tematyczną do Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Oprócz zwiedzania braliśmy udział w kreatywnych warsztatach ozdabiania własnej bombki choinkowej. Każdy z uczestników znalazł ciekawe dla siebie eksponaty. Mieliśmy kilka chwil wspomnień minionych świąt Bożego Narodzenia.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia


 

dsc02319Poznawanie nowych miejsc w roku 2023 rozpoczęliśmy od wycieczki w okolice Strzyżowa. Podziwialiśmy przepiękne szopki bożonarodzeniowe w Kościele pw. św. Józefa w Wysokiej Strzyżowskiej i w Cerkwi Narodzenia NMP w Oparówce (użytkowanej jako rzymskokatolicki kościół). Naszym gospodarzem i przewodnikiem był ksiądz proboszcz parafii. Mieliśmy okazję zwiedzić kościoły i poznać historię prac remontowych. Wychowankowie z zaciekawieniem oglądali historyczne malowidła i dzięki uprzejmości księdza proboszcza - mogli dotknąć wielu eksponatów i znaleźć się w zakrystii. Warto było wyruszyć na wyprawę poza miasto, aby doświadczyć ciekawych przeżyć i wrażeń.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

img 20221230 wa0062W jeden z ostatnich dni starego roku przywitaliśmy ten nowy 2023. A towarzyszyła nam szampańska zabawa i nadzieja na spełnienie wszystkich życzeń pomyślności i zdrowia dla wychowanków ośrodka, rodziców oraz pracowników. W roku Jubileuszu (30 lat działalności placówki) stawiamy na integrację, kreatywność, pozytywne myślenie i wzajemną pomoc. Nie zapominamy o potrzebie zabawy, rozwijaniu mocnych stron oraz zapewnianiu poczucia bezpieczeństwa i akceptacji.

Wszystkim wychowankom, rodzicom, pracownikom i sympatykom naszego Ośrodka życzymy Dobrego Roku 2023!!!

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

 

dsc0216522 grudnia w naszym ośrodku przeżywaliśmy najpiękniejsze wydarzenie - Wigilię Bożego Narodzenia. Zgromadzeni, odświętnie ubrani w otoczeniu wszystkich pracowników ośrodka uczestniczyliśmy w spotkaniu celebrującym tradycje wigilijne. Kolejne odsłony naszej Wigilii dostarczały nam stymulacji wielozmysłowej - poprzez różne kanały zmysłowe nasi wychowankowie mieli możliwość poznać charakterystyczne właściwości symboli Świąt Bożego Narodzeni, m.in.: światło gwiazdy, zapach sianka i fakturę choinki. W świątecznym nastroju składaliśmy sobie życzenia oraz śpiewaliśmy najpiękniejsze kolędy i pastorałki, a całości towarzyszył grający na gitarze p. Jacek oraz na flecie i akordeonie p. Anita.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

p1910598We wtorek 13 grudnia gościliśmy w naszym ośrodku muzyków z Mobilnej Filharmonii. Przybyli do nas w świątecznych strojach i zaprezentowali znane i lubiane zimowe piosenki, które do rytmu porwały zarówno dzieci jak i dorosłych. Wielu z nas przyłączyło się do śpiewania i nucenia piosenek, których repertuar wyraźnie przypadł do gustu wszystkim uczestnikom audycji.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

p1910351

5 grudnia nasz Osrodek odwiedził Święty Mikołaj. Towarzyszyły mu dwie Śnieżynki oraz zaprzęg alpaków. Ich celem było obdarowanie wszystkich dzieci prezentami. Na przybyłych gości czekała przystrojona sala oraz świąteczna sceneria, przy której można było zrobić pamiątkowe zdjęcie z niezwykłym gościem. Św. Mikołaj życzył wszystkim dzieciom i pracownikom zdrowych i radosnych Świąt i obiecał, że powróci do nas za rok. 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

  


 

p1910107Tegoroczną zabawę andrzejkową poprowadziły dwie wróżki - Anabella i Merila, króre zaprosiły wszystkich do magicznej krainy Orewlandii. Wieczór uświetnił wyjątkowy nastrój oraz liczne zabawy i wróżby andrzejkowe. Chętni uczestnicy mieli okazję wrzucić monetę do studni, zakręcić butelką na kole fortuny i szczęścia, odczytać przepowiednię ukrytą pod tajemnymi znakami na drzewie lub wywróżyć sobie imię swojej sympatii przekłuwając serce strzałą Amora. Nie zabrakło również łakoci i słodkich przepowiedni dla dorosłych. Na koniec wszyscy bawili się w rytmie najnowszych przebojów muzyki pop. Było wesoło i kolorowo, bo i strój był odświętny, i humory dopisywały.

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


dsc01442Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej placówce uświetniło przybycie Filharmonii Mobilnej, która dała koncert zatytułowany "Narodowy Śpiewnik Polski: Śpiewamy Pieśni Legionowe". Występ zaczął się od niezwykle podniosłej chwili - wspólnie zaśpiewaliśmy nasz narodowy hymn - "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie artyści wykonywali pieśni patriotyczne, które to coraz bardziej wprowadzały nas w ten świąteczny niepodległościowy nastrój. Muzycy zaprezentowali również naszym wychowankom instrumenty muzyczne, na których wykonywali utwory. Listopadowy koncert Filharmonii Mobilnej był przyjemną dla ucha i atrakcyjną dla oka lekcją historii o naszej ojczyźnie.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia z koncertu i galerię prac plastycznych o tematyce niepodległościowej...


 

p19008294 listopada w naszym ośrodku gościliśmy ks. Marka i ks. Wojciecha, którzy odprawili Mszę Św. w intencji dzieci i pracowników placówki oraz tych, którzy spośród nas już odeszli. Zachęcamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tej uroczystości.

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

 


 

img20221027102236Jak co roku 27 października obchodzony jest Światowy Dzień Terapii Zajęciowej ogłoszony przez Światową Federację Terapeutów Zajęciowych. To dzień, który corocznie promuje misję i cele terapii zajęciowej. W tym dniu terapeutki zajęciowe z naszego Ośrodka zorganizowały dla wychowanków specjalne zajęcia. Aktywności nawiązywały do zajęć prowadzonych w ramach terapii zajęciowej. A jak to wyglądało zapraszamy do galerii poniżej...

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

 


 

 

kontakt3