img 20220706 112204W jeden z ostatnich wakacyjnych dni mieliśmy możliwość spotkania się z zaprzyjaźnioną pasjonatką pszczół p. Anną Pankiewicz. Opowiadając o zwyczajach tych pożytecznych owadów i prezentując rekwizyty związane z produkcja miodu przybliżyła nam tajemniczy świat królestwa pszczół. Wychowankowie z zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacji oraz degustacji miodu. Mamy nadzieję na dalszą współpracę w ramach apiterapii.

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc00618Końcem czerwca przeżywaliśmy zakończenie Roku Szkolnego. Najpierw w kościele garnizonowym wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Marek. Podczas liturgii było obecnych dwóch naszych ministrantów, którzy z zapałem i radością służyli przy ołtarzu. Całą uroczystość swoimi głosami upiększała również orewowa schola, a po zakończeniu Mszy na każdego czekał słodki upominek.

Niezapomnianym wydarzeniem było także uroczyste rozdanie dyplomów w naszym ogrodzie, gdzie każdy z wychowanków odbierał gratulacje i słowa uznania krocząc po czerwonym dywanie. Nie zabrakło miłych słów od p. Dyrektor, a na zakończenie przygotowany był słodki poczęstunek. Teraz nadszedł już czas wakacji, niech one upłynął w spokoju i zdrowiu, a w sierpniu spotkamy się pełni uśmiechu, zapału i nowej energii.

 

 Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

20220630 110611Kiedy się coś zaczyna zwykle nie myślimy o jego końcu. Niestety czas niesie zmiany i dziś tzn. 30 czerwca zakończyliśmy rok szkolny i nasz pobyt w filii Ośrodka w Czerwonkach. Wraz z rodzicami Mszą Świętą w kościele parafialnym dziękowaliśmy za te wszystkie lata pracy. W Ośrodku zaś nastąpiły podziękowania, wręczenie dyplomów i życzenia miłych wakacji.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

img 55309 czerwca w ramach alpakoterapii wybraliśmy się  do Folkowej Podkowy w Woli Rafałowskiej. Miejscówka urzekła nas urokliwym otoczeniem, imponującym drzewostanem, stuletnią folkową chatą oraz spokojem i ciszą. Oczywiście główną atrakcją było spotkanie z alpakami i przejażdżka na koniu. Piękna pogoda i smakowita kiełbaska z grilla dopełniła całości tej wspaniałej wycieczki.

 

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

20220602 112242Dzień dziecka uczciliśmy wycieczką na lody do Tyczyna. Po degustacji lodów spacerkiem przeszliśmy z rynku przez planty i zawiłe uliczki do parku Wodzickich. Podziwialiśmy imponujący pałac Wodzickich w otoczeniu alejek i unikatowego drzewostanu.

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc00015Dnia 2 czerwca 2022 roku w naszym Ośrodku świętowaliśmy Dzień Dziecka. Impreza odbyła się pod hasłem „Bajkowy Dzień Dziecka”. Dzieci brały udział w zabawach takich jak: „Czytanka – zgadywanka”, „Bajeczne atrybuty”, „Bajkowa melodia”. Nie zabrakło zabaw ruchowych i tańców przy wesołej muzyce, a po smacznym poczęstunku dzieci mogły odpocząć w strefie Bajkowej Pufolandii.

 

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

dsc00315W dniu 6 czerwca 2022 roku wychowankowie grup I, II, III świętowali uroczystość Dnia Mamy i Taty. Z tej okazji zaprosili swoich rodziców do restauracji Hotelu Andersen. Było wspaniale, uroczyście, wzruszająco. Wręczyli własnoręcznie wykonane upominki, a ich pracochłonne przygotowanie zrelacjonowano poprzez prezentację multimedialną. Nie zabrakło muzycznych nut, gdyż dzieci miały okazję zadedykować piosenkę swoim najbliższym podczas Koncertu Życzeń. Rodzicom dziękujemy za przybycie, a właścicielom Hotelu Andersen za udostępnienie lokalu.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

20220525 105256Tegoroczny dzień Mamy i Taty w naszym ośrodku wybrzmiał nutką wspomnień z lat minionych. Wspólnie  rodzicami oglądnęliśmy przygotowaną prezentację zdjęć świętowania dnia Mamy  i Taty z ubiegłych lat. Następnie w ogrodzie biesiadowaliśmy przy ognisku dzieląc się wrażeniami, wspomnieniami i wzajemną obecnością.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

W roku szkolnym  2021/2022 uczniowie z grupy edukacyjnej nr II z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Rzeszowie uczestniczyli w Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”. Projekt realizowany był w ramach zajęć z terapii zajęciowej.

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania:

trashed 1654715837 img 20220509 103419

  • Kolorowe kredki” – zorganizowanie w swojej placówce akcji charytatywno ekologicznej.
  • Obrazy malowane na mleku” – eksperyment zainspirowany twórczością  Wojciecha Fangora.
  • Nastrój wyrażony kolorem” – barometr emocji w postaci własnego dzieła  sztuki. 
  • Koło życia” – mandala. Tworzenie wzorów na bazie koła z użyciem produktów  spożywczych/materiałów plastycznych itp. 
  • Światowy Dzień Sztuki” – święto sztuki (15.04.2022). Warsztaty plenerowe,  zorganizowanie wycieczki, zajęcia z udziałem gościa specjalnego etc.
  • W roli rzeźbiarza” – lepienie z masy solnej, gliny, plasteliny etc.
  • „Sztuka ziemi (land art)” – tworzenie obrazów przy użyciu materiału  przyrodniczego np. kamieni, patyków, liści, szyszek.

Wspólne wykonywanie zadań w ramach projektu stworzyły możliwość  kreatywnego działania, poznania własnych możliwości twórczych i otwarcia na nowe pomysły.  Podczas realizacji określonych zadań uczniowie rozwijali wyobraźnię i umiejętność posługiwania się wzbogaconymi technikami plastycznymi. Zajęciom towarzyszyła radość tworzenia i spontaniczna, twórcza aktywność.

Wiele radości uczniom dostarczyła wycieczka do Medyni Głogowskiej oraz  udział w warsztatach lepienia w glinie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się eksplorowanie w glinie oraz możliwość samodzielnego wykonania eksponatów.

Szczególnym wyzwaniem było dla nas zrealizowanie zadania „Sztuka ziemi” – stworzenie koła sensorycznego z wykorzystaniem naturalnych elementów takich jak kamienie, szyszki, piasek. Koło sensoryczne zdobi nasz ogród a wychowankowie Ośrodka chętnie z niego korzystają w ramach zajęć z wielozmysłowej stymulacji.

Dużym plusem projektu była jego elastyczność, możliwość wyboru zadań i dostosowania ich do możliwość indywidualnych uczestników, co ma szczególne znaczenie podczas pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Pragniemy podziękować wszystkim placówkom PSONI za udział w Konkursie plastycznym „Barwy przyjaźni”. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Prace wykonane przez uczestników konkursu cechowała duża pomysłowość i różnorodność podejścia do tematu. Każda praca była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, co dodatkowo utrudniało wyłonienie laureatów. Mamy jednak nadzieję, że wykonanie prac konkursowych było dla uczestników konkursu dobrą i kreatywną zabawą. Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa wybrała i nagrodziła 3 prace w grupie wiekowej młodszej i 4 prace w kategorii wiekowej starszej. Oprócz tego przyznała również wyróżnienia. Osoby nagrodzone i wyróżnione zostaną poinformowane telefonicznie o wynikach konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowy dyplom.

Poniżej prezentujemy nagrodzone prace (po kliknięciu wyświetli się większy format) oraz zdjęcia wystawy. Gratulujemy zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu.


 Grupa wiekowa młodsza:

I miejsce

img20220509120731II miejsce

img20220509121733 burst001 cover III miejsce

img20220509115953


Grupa wiekowa starsza:

I miejsce

img20220509120920 burst006II miejsca

img20220509120837

img20220509121204III miejsce

img20220509121634

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

dsc09311Dnia 5 maja 2022 r. świętowaliśmy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością intelektualną. Obchody rozpoczęliśmy uroczystym przemarszem wokół terenu ośrodka w towarzystwie podniosłej muzyki klasycznej. W geście solidarności z osobami niepełnosprawnymi ubarwiliśmy pochód pomarańczowymi  kolorami. Podczas uroczystości nasi podopieczni zaprezentowali plansze z hasłami wskazującymi na trudności i potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nie zabrakło atrakcji, przy których dzieci i dorośli mogli się doskonale bawić i mile spędzać czas.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

1img 20220421 1206265 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Sztuki. Z tej okazji grupy edukacyjne wybrały się na wycieczkę do Ośrodka Garncarskiego w Medyni Głogowskiej. Oprócz zwiedzania obiektów związanych z garncarską tradycją, uczniowie brali udział w warsztatach. Mieli możliwość doświadczenia pracy na kole garncarskim oraz lepienia w glinie. Własnoręcznie wykonane prace wychowankowie przywieźli do Ośrodka. Wycieczka, zwiedzanie osady z przewodnikiem oraz warsztaty garncarskie zostały zorganizowane w ramach Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką’( 22 zadanie projektowe).

 

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...


 

Zabawa sztukąW roku szkolnym  2021/2022 uczniowie z grupy edukacyjnej nr II z Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczego w Rzeszowie uczestniczą w Projekcie Edukacyjnym  „Zabawa sztuką”. Projekt realizowany jest w ramach zajęć z terapii zajęciowej.

Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodni z założeniami pedagogiki freblowskiej. Formuła projektu jest bardzo ciekawa, przemyślana, elastyczna, z możliwością dostosowania do indywidualnych możliwości uczniów.

 

 

Aby zapoznać się ze szczegółami projektu, kliknij tutaj...


 

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Barwy przyjaźni” organizowanym z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem konkursu jest pobudzanie wyobraźni i twórczej aktywności oraz promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną poprzez stworzenie im szansy prezentacji swoich prac większej rzeszy publiczności.

 

Aby zapoznać się ze szczegółami konkursu kliknij tutaj.


 

dsc09281W ten kolejny piątek Wielkiego Postu w naszym ośrodku odbyła się Droga krzyżowa z udziałem ministrantów, księdza oraz katechetki Agaty. Wszystkie grupy włączyły się w przygotowanie nabożeństwa tworząc plakaty obrazujące poszczególnyce stacje, a całości wydarzenia dopełniły pieśni przygotowane przez naszą ośrodkową scholę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

 

 


 

dsc09160Tegoroczna impreza karnawałowa odbyła się w towarzystwie księżniczek, gentelmenów i zwierzaków. Wszyscy uczestnicy bawili się w rytmach największych światowych przebojów. Nie zabrakło śpiewów, tańców i pysznego poczęstunku.

  

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

 

 

 


 

20220224 102603W tym roku karnawał w naszej placówce w Czerwonkach wybrzmiał nutą meksykańskich mariachi. Przygotowaliśmy narodowe burito i nachosy, które smakowały wyśmienicie. Kulminacją było rozbicie imponującej piniaty… a wszystko w oprawie barwnych dekoracji i w ludowych strojach.

 

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia...

 


 

img 20211105 113047Terapia staje się najbardziej efektywna, jeśli zaangażowane są wszystkie zmysły dziecka. Postrzeganie świata odbywa się pod wpływem informacji, poprzez system sensoryczny. Wszystko, czego doświadczamy, dociera do nas za pomocą zmysłów.  Nauczanie wielozmysłowe wspomaga proces gromadzenia i utrzymania informacji w pamięci, im więcej kanałów bierze udział w poznaniu, tym szersze są granice pamięci i tym bardziej jest ona trwała. Jak pisze T. Christoy  „Nauczanie jest korzystne, gdy wiedza przekazywana jest wielosensorycznie”. Szczególne znaczenie nabiera nauczanie polisensoryczne w przypadku dzieci  z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną, u których przetwarzanie sensoryczne jest często zaburzone. Zajęcia sensoplastyki stymulują poznawanie świata, mają działanie rozluźniające, rozwijają kreatywność i poczucie sprawstwa, wpływają na rozwój umiejętności manualnych, wywierają pozytywny wpływ na rozwój mowy i komunikacji. Zajęcia sensoplastyki są okazją do świetnej zabawy w bezpiecznej i sprzyjającej dla dziecka atmosferze.

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia z zajęć sensoplastyki w naszym Ośrodku...


 

img 2411Do naszego ośrodka w końcu zawitał długo oczekiwany przybysz w czerwonym ubraniu i z białą brodą. Tak to on - nie kto inny jak święty Mikołaj. Czekaliśmy na Niego cały długi rok, z nadzieją wypatrując sań i jego pomocników. Nasz gość wszystkie dzieci obdarował prezentami i dobrym słowem. Do nikogo nie szczędził uśmiechu, a swoją radością dzielił się z każdą napotkaną osobą. Było to bardzo miłe spotkanie, które zostanie w pamięci na długie zimowe wieczory. 

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...

 

 

 

 

 


 

20211217 120453Z radością powróciliśmy do świątecznej tradycji w naszym Ośrodku. Wraz z Dyrekcją i rodzicami naszych wychowanków świętowaliśmy 17 grudnia Bożonarodzeniową Wigilię. Okolicznościowe przedstawienie zastąpiliśmy nutką wspomnień z wigilii minionych lat. Było co wspominać. Na stole nie zabrakło też tradycyjnych potraw wigilijnych no i oczywiście śpiewu kolęd.

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...


 

20211209 104254

 

W tym roku Święty Mikołaj przybył do naszych dzieci w alpakowym zaprzęgu. Oprócz wspaniałych prezentów dzieci mogły dotykać i podziwiać imponujące futerka Mumu i Balu.

 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

kontakt3