Czego nie robić z dzieckiem które ma deformacje w obrębie klatki piersiowej typu plecy okrągłe, z zapadniętą klatką piersiową, z wysuniętą do przodu obręczą barkową?

Jeżeli ułożymy dziecko z tego typu deformacją w miękkich poduchach, w taki sposób, że się w nich zapadnie, a do tego obłożymy je z każdej strony innymi poduchami to nie ma możliwości żeby w ten sposób uciśniętą klatkę piersiową „otworzyć”.

W ramach ćwiczeń podajemy propozycję pozycjonowania na średnio twardym, płaskim podłożu (które też daje zdecydowanie lepszą informację proprioceptywną) z małym wałeczkiem ułożonym w zależności od potrzeb - wzdłuż kręgosłupa lub w poprzek tuż pod łopatkami.

 

poz3 poz2 Pozycjonowanie 2

 

Wiele dzieci po powrocie ze szkoły potrzebuje odpoczynku i wyciszenia. Jednak telewizor czy gry komputerowe - zamiast uwolnić najmłodszych od natłoku emocji - dostarczą im dodatkowych bodźców. Dlatego dla ukojenia stresu i obniżenia napięcia warto sięgnąć po pomoce sensoryczne. 

Kliknij, aby zobaczyć...

Przedstawiamy kilka propozycji piosenek dla dzieci, które pokażą jak ćwiczyć poprzez zabawę! Wesoła muzyka i kolorowe animacje zachęcą do aktywności fizycznej! W końcu sport i ruch to samo zdrowie!

Zobaczcie sami...

Ćwiczenie pierwsze: "Najpierw skłon"

Ćwiczenie drugie: "Duży i mały skok"

Przedstawiamy kilka propozycji prostych zabaw ruchowych z dzieckiem. Potrzebne pomoce to tylko koc oraz... niekiedy dwoje dodatkowych rąk do pomocy.

Zapraszamy do zabawy...

Kliknij, aby zobaczyć... 

Jak znaleźć dla dziecka właściwą pozycję w wózku lub pionizatorze? Dlaczego obniżanie oparcia w wózku jest złudne i niekorzystne?

Poznaj zasady prawidłowego pozycjonowania dziecka w wózku.

Kliknij, aby przeczytać...

Przedstawiamy propozycję masażu w warunkach domowych z wykorzystaniem masażera ręcznego, który często znajduje się na wyposażeniu naszych domów.

Kliknij, aby zobaczyć...

Metoda Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne to system ćwiczeń i zabaw, którego cechą charakterystyczną  jest rozwijanie przez ruch: świadomości własnego ciała i usprawniania ruchowego, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi kontaktu.

Więcej informacji o Metodzie Ruchu Rozwijającego znajdziesz tutaj, a poniżej przedstawiamy propozycje kilku ćwiczeń, które można wykorzystać w zaciszu domowym, angażując do tego całą rodzinę:

1) „Tapczan” – dorosły kładzie się na wznak – dziecko kładzie się na sobie (dorosłym).

2) „Naleśnik” – zawijamy dziecko w koc (jak naleśnik) i toczymy po podłodze.

3) "Paczka" - zakrywamy dziecko kocem/chustą. Nawołujemy po imieniu, czekamy na reakcję dziecka (dziecko może się samo rozwinąć lub dorosły powoli odsłania poszczególne części ciała - twarz na samym końcu).

4) „Tratwa” – dorośli kładą się jeden obok drugiego i powstaje „tratwa”. Kładą dziecko na niej, poruszają delikatnie ciałami, powodując wibracje.

5) „Pociąg” – siadamy na podłodze, sadzamy dziecko przed sobą. Odpychając się od podłogi rękoma poruszamy „pociąg” do przodu.

6) "Karuzela" - siadamy na podłodze, sadzamy dziecko przed sobą. Odpychając się rękoma kręcimy się wraz z dzieckiem w kółko.

Ptrzedstawiamy propozycję zabawy koordynacyjnej dla dzieci zdrowych.

Fajna i prosta zabawa, do wykorzystania w domu. Wystarczy zwykła taśma malarska.

Kliknij, aby zobaczyć...

Ścieżka sensoryczna i inne domowe zabawy.

Kliknij, aby zobaczyć...

Opieka nad osobą leżącą lub w inny sposób niepełnosprawną ruchowo, to dość duże wyzwanie. Trudności sprawia przede wszystkim podnoszenie i przenoszenie chorego. Wykonywanie tych czynności może doprowadzić do urazów kręgosłupa. Przyczynia się do tego m.in. szybkie podnoszenie przedmiotów, gwałtowne wstawanie (np. w nocy, do podopiecznego), zła postawa podczas schylania się, dźwiganie pacjenta niezgodne z zalecanymi technikami. 

Kliknij tutaj, aby poznać zasady prawidłowego podnoszenia i dźwigania.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak prawidłowo przemieszczać pacjenta z leżenia do pozycji siedzącej. 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak prawidłowo przemieszczać pacjenta z łóżka na wózek.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć jak prawidłowo przemieszczać pacjenta z wózka na łóżko.

Drodzy rodzice, w poniższym pliku znajduje się krótkie przypomnienie odnośnie pozycji ułożeniowych dla dzieci leżących.

Kliknij tutaj, aby otworzyć...

Zabawy paluszkowe są bardzo lubiane przez małe dzieci, a dodatkowomają pozytywny wpływ na ich rozwój. Przedstawiamy kilka przykładów wyliczanek i wierszyków dla dzieci.

Kliknij tutaj, aby wyświetlić...

Masaż dziecięcy to forma ćwiczeń relacyjnych, technika masażu delikatnego głaskania dziecka, gdzie najważniejszy jest kontakt rodzica z dzieckiem. O tego rodzaju masażu mówi się obrazowo jako o „sercu na dłoni”. Poniżej umieszczamy przykłady kilku dziecięcych masażyków.

(Opracowane na podstawie: Bogdanowicz M., Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki)

Kliknij, aby zobaczyć...

Gry i zabawy ruchowe na wesoło.

Kliknij, aby rozpocząć...

Ćwiczenia integracji sensorycznej - proponowane ćwiczenia do wykonania w warunkach domowych z pomocą i asekuracją rodziców.

Kliknij, aby zobaczyć...

Polecamy relaksujący masaż, który korzystnie wpływa na rozwój dziecka oraz pięknie kształtuje relację między rodzicem i dzieckiem. Masaż ten to stymulacja oparta na dotyku, którą może wykonywać każdy rodzic.

Kliknij, aby wyświetlić...

Kilka ćwiczeń przy muzyce dla rodzeństwa, rodziców…..wychowanków.

Żeby zachować dobry humor i kondycję!!!

Kliknij, aby zobaczyć...

kontakt3