StolikPrzedstawiamy pomysł na rewelacyjną pomoc edukacyjną dla dzieciaków - stolik świetlny. To gadżet, dzięki któremu możemy oddziaływać jednocześnie na zmysł wzroku i dotyku, czasami nawet na zmysł słuchu i zapachu.

Tę prostą pomoc możemy zrobić prostym sposobem w domu:

- w wersji łatwiejszej i szybszej - kliknij tutaj,

- w wersji bardziej profesjonalnej - kliknij tutaj.

Do zabawy możemy wykorzystać mąkę, kaszę (np. mannę), piasek, piankę do golenia, farby, masy plastyczne (także te pachnące), torebki wypełnione żelem, kształty wycięte z cienkiej bibułki, materiały sypkie (np. kolorowe podkłady do storczyków), ulubione zabawki. Zapraszamy do innego spojrzenia na kształty, kolory, rozmiary.

naturalne barwniki do jajekPrzed nami czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych. Chcielibyśmy  się podzielić z Wami domowymi sposobami na barwienie jajek. Jak zrobić to w naturalny sposób używając tego, czym dysponujemy w domu?

Zapraszam do lektury...

Kliknij, aby przeczytać...

Kliknij, aby zobaczyć film...

Przedstawiamy kolejną propozycję zabawy kreatywnej. Działanie techniczne, które można połączyć ze stymulacją dłoni materiałem sypkim. Efekt ciekawy, z pewnością wprowadzi świąteczną atmosferę do Państwa domów.

Kliknij, aby zobaczyć...

Jak wiadomo, teraz w modzie wszystko co opisuje się jednym krótkim słowem "eko". Zatem przedstawiamy świeży i na pewno zdrowy sposób.

Kto by pomyślał, że farby można zrobić z jogurtu czy miodu, wykorzystując owoce i warzywa...

Kliknij, aby zobaczyć...

Zachęcamy całą rodzinę do wspólnych zabaw sensorycznych. Wykorzystujemy domowe produkty spożywcze i proste narzędzia. Zabezpieczamy ubrania przed zabrudzeniem i działamy!

Kliknij, aby zobaczyć...

Przedstawiamy kolejną porcję pomysłów. Aby zobaczyć jak zrobić lub ozdobić pisanki, kliknij tutaj...

Aby podglądnąć jak zrobić wielkanocnego baranka, kliknij tutaj...

zajączkiSkoro już trochę malujemy, dotykamy różnych materiałów sensorycznych, proponujemy pójść dalej. W związku ze zbliżającymi się świętami, zachęcamy wykorzystać ten czas kreatywnie do tworzenia wspólnie z dziećmi, całą rodziną, tego, co się nam kojarzy z Wielkanocą. Pozwala nam to w dalszym stopniu rozwijać sprawność manualną oraz stymulację czuciową rąk i dłoni (operujemy różnymi materiałami).

 

 

Wiele inspiracji do tworzenia prostych wielkanocnych kurczaczków znajdziecie tutaj...

Jeśli natomiast ktoś chce zrobić zajączka, to polecamy zaglądnąć tutaj...

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://dzieciakiwdomu.pl/2014/04/wielkanocne-zajaczki-z-rolek.html

Są osoby, zarówno młodsze jak i starsze, które uwielbiają tworzyć własne prace plastyczne bawiąc się kolorami. Nie zawsze jednak mamy w domu farby. W takiej sytuacji warto spróbować wykonać je samodzielnie, wystarczy mieć w domowych zapasach pewne składniki. Są różne przepisy, wybierz coś dla siebie...

Kliknij, aby zobaczyć...

Malowanie rękamiDo malowania potrzebujemy jedynie kartki papieru oraz farb. Malowanie dłońmi świetnie rozwija zdolności manuale, działa terapeutycznie przy nadwrażliwości sensorycznej, rozwija twórczość a dodatkowo jest to czynność, która jest bardzo lubiana przez dzieci. Możemy odciskać dłoń na kartce, po czym przerabiać naszą dłoń na różne zwierzęta, na przykład żyrafę, lwa. Odciskając paluszki możemy tworzyć małe kurczaczki.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://naszaszkoladomowa.pl/czy-afryka-jest-dzika/7681/

 

Woreczki sensoryczne to bardzo fajna i łatwa w przygotowaniu zabawa sensoryczna. Frajdą może być już wspólne przygotowanie woreczków. Foliowe woreczki lub lateksowe rękawiczki wypełniamy ziarnem np. kaszą, grochem, soczewicą, makaronem.

W zależności od indywidualnych możliwości dziecka modyfikujemy zabawy, dostosowujemy stopień trudności, jeśli trzeba udzielamy wsparcia manualnego. Proste propozycje dla każdego to np.:

- dotykanie, uderzanie dłońmi o powierzchnię woreczka (można dołączyć rymowankę lub rytmiczną piosenkę),

- ściskanie w dłoni,

- przekładanie z ręki do ręki,

- chwytanie woreczków (podawanych lub położonych na stoliku przed dzieckiem),

- przesuwanie dłońmi woreczka położonego na stoliku, (np. spychanie go na podłogę),

- przepychanie materiału umieszczonego w woreczku palcami,

- stukanie palcami o powierzchnię woreczka.

Więcej propozycji zabaw dotykowych z wykorzystaniem woreczków znajdziecie tutaj…

Zapraszamy do zajęć sesnorycznych. Uaktywniamy zmysły i świetnie się bawimy, a dodatkowo dbamy o naszą planetę poprzez recykling produktów sypkich.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną oraz zawartymi na niej pomysłami plastycznymi oraz kreatywnymi.

Kliknij, aby zobaczyć...

image005Wszelkiego rodzaju masy plastyczne świetnie oddziałują na dziecięcą wyobraźnie, dostarczają wielu doznań, pobudzają do działania. Zabawy z masami plastycznymi takimi jak piankolina, ciastolina czy piasek kinetyczny zachęcają dzieci do wąchania, dotykania, manipulowania.

Masy plastyczne możemy samodzielnie przygotować w domu. Do takich zabaw można też wykorzystać gotowe materiały spożywcze jak kisiel, galaretka czy bita śmietana. Jak samodzielnie przygotować piankolinę czy piasek kinetyczny? To bardzo proste i szybkie do wykonania przepisy. Kliknij , aby zobaczyć... 

Dla zachęty dołączamy kilka zdjęć z zajęć sensoplastyki prowadzonych w OREW w ostatnim
czasie. Jak widać na zdjęciach, mieliśmy wszyscy świetną zabawę. 

Kliknij, aby zobaczyć więcej zdjęć...

Przygotowujemy miseczkę ciepłej wody z płynem do kąpieli (ulubiony zapach). Tworzymy obfitą pianę - jeśli to możliwe wspólnie z dzieckiem. Następnie odkrywamy całe ręce dziecka (układając je na kąpielowym ręczniku) i delikatnymi ruchami masujemy z użyciem piany. Piana musi być ciepła. Pozycja ciała dziecka dowolna. Warto wykorzystać lustro.

Zachęcamy rodziców do wykorzystania w zabawie ze swoimi dziećmi WODY oraz kilku przedmiotów z domowego otoczenia.

Oto kilka propozycji kreatywnych zabaw, które mogą zaciekawić, rozśmieszyć, poprawić nastrój.

Eksperymenty z wodą

Wędrująca woda

Wykonanie i stopień trudności zależy wyłącznie od naszych chęci i umiejętności. W wersji podstawowej mogą to być kasztany, fasola, groch albo ryż wsypane do dużego plastikowego pojemnika. Można też do plastikowego pudełka nasypać np. ryżu albo kaszy manny i wrzucić drewniane puzzle. Zadaniem malucha będzie wyłowienie ukrytych elementów. Można także pokusić się o przygotowanie małego dzieła sztuki. W tym wypadku bazą będzie ryż zafarbowany na zielono (np. barwnikiem spożywczym), do którego wystarczy wrzucić różne zabawki tematyczne, np. biedronki, motylki. Dla starszych dzieci doskonale sprawdzi się duże plastikowe pudełko.

Opis pochodzi ze strony www.dziecisawazne.pl

Więcej zabaw znajdziesz tutaj...

 

Substancja, która czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak ciecz. A wszystko dlatego, że nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. Pozwala doświadczać różnorodnych wrażeń dzięki sile dotyku cieczy. Do przygotowania eksperymentu potrzebujemy tylko mąkę ziemniaczaną oraz wodę. Dolewamy wodę do mąki, tak aby powstała jednolita masa. Poniżej dołączamy film instruktażowy.

Kliknij, aby zobaczyć...

Jest ciągnąca, odrobinę kleista, ale co najważniejsze można z niej tworzyć wielkie balony. Powstała z trzech składników: biały klej w płynie (Introligatorski) Bambino, żel do prania i zwykła pianka do golenia. Wystarczy wymieszać około 4 łyżki kleju z 4 łyżkami żelu do prania i dodać odrobinę pianki do golenia. Po wymieszaniu tworzy się masa, która świetnie nadaje się do robienia wielkich balonów. Poniżej dołączamy film instruktażowy.

Kliknij, aby zobaczyć...

kontakt3