Zazwyczaj w ciągu całego dnia rodzicom brak czasu na znalezienie choć chwili dla siebie. Polecam zatem działania z wykorzystaniem takich substancji, które będą służyły zarówno dzieciom, jak i Wam samym. Moja dzisiejsza propozycja to domowe peelingi - zabawa z zakresu stymulacji dotykowej i usprawniania manualnego oraz stymulacji zapachowej dla dziecka, natomiast dla rodzica chwila odprężenia i zabieg kosmetyczny w jednym. Zapraszam do zapoznania się z materiałem: 

10 przepisów na domowy peeling prosto z kuchni

kuchnia3W tej kolorowej zabawie będziemy musieli wykorzystać kilka produktów i przedmiotów z naszych kuchennych akcesoriów, czyli:

- mleko,
- naczynia,
- kroplomierz,
- kilka kropli płynu do mycia naczyń i patyczek z wacikiem,
- farby o rzadkiej konsystencji lub kolorowe płyny na bazie barwników spożywczych i wody.

Wlewamy mleko na talerz lub do miseczki. Płynne kolory mamy pod ręką. Można je na przykład przelać do plastikowego opakowania po jajkach i w każdym zagłębieniu mieć inny kolor. Muśnięcie powierzchni mleka patyczkiem zanurzonym w płynie do mycia naczyń – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – daje niesamowity efekt.

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://dziecisawazne.pl/5-pomyslow-na-kreatywny-plac-zabaw-w-kuchni/

skittlesDo tej zabawy potrzebujemy: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały oraz wodę w temperaturze pokojowej.

Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę. Ważne, aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza. Zachęcamy dziecko do obserwowania tego co za chwilę będzie się działo. Zamoczone cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://zlobki.waw.pl/nasze-placowki/zlobki/zoliborz/nr-60-ul-ludwika-rydygiera-8a/propozycje-zabaw-na-trudny-czas/

Każdy człowiek  potrzebuje komunikowania się z otaczającym go światem. Bywa jednak tak, że komunikacja ta jest zaburzona lub utrudniona. Z takimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne, które na co dzień doświadczają niemocy i utrudnień w odbieraniu i przekazywaniu informacji drugiej osobie.

Dzieci mają ogromną potrzebę porozumiewania się między sobą oraz z dorosłymi. Często bywa tak, że na skutek znacznych uszkodzeń centralnego układu nerwowego, a w konsekwencji niepełnosprawności intelektualnej, dzieci te nie mogą w pełni wyrażać siebie. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w stopniu głębszym, które oprócz deficytów intelektualnych, mają również deficyty fizyczne: porażenie mięśni, niedowłady, uszkodzenia aparatu ruchu, blokady sensoryczne.

Obserwując dzieci podczas zajęć zauważamy, że najsilniejszymi bodźcami pobudzającymi je do wyrażania swoich emocji są żywioły: woda, powietrze, ziemia i ogień. Chcemy się podzielić pomysłami, w jaki sposób przeprowadzić zajęcia z żywiołami, tak aby dostarczyć dzieciom odpowiednią ilość bodźców, ale również wspaniałą zabawę.

Kliknij, aby zobaczyć...

Dzisiejsza propozycja wspólnej zabawy w rodzinnym gronie to technika ORIGAMI. Te zajęcia z wykorzystaniem papieru dostarczą wrażeń estetycznych, usprawnią manualnie i poprawią nastrój dzieciom. Punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i ozdabiać. Mają z niej powstać figury przestrzenne poprzez odpowiednie zaginanie. Wykonane figury możemy dodatkowo wykorzystać do zabaw ruchowych, ćwiczeń oddechowych lub do ozdobienia pokoju dziecka. Owocnej zabawy!

Kliknij, aby zobaczyć...

hulahopZapraszamy do skorzystania z pomysłu na prostą, lecz wszechstronnie rozwijającą zabawę. Prostą, gdyż oprócz hula hop i taśmy, wykorzystujemy dowolne materiały. Oprócz poznawania różnorodnych faktur, ćwiczymy koordynację wzrokową, wzbogacamy słownictwo. Można urozmaicić ćwiczenie poprzez segregowanie, np. biorąc pod uwagę kolor lub wielkość albo dobierając takie samy przedmioty.

Dobrej zabawy!

Kliknij, aby zobaczyć...

  
 

Przedstawiamy kilka propozycji zabaw usprawniających motorykę małą, w tym ćwiczenia precyzyjnych ruchów ręki, dłoni i palców. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem zabawy warto wykonać kilka ćwiczeń rozmachowych np. z wykorzystaniem piłki, drążka (można wykorzystać kij od mopa) lub gazety.

Zabawy z klamerkami
Dziurawa wieża
Rysowanie, plastelina i wiele innych

Zapraszamy do prostych zabaw matematycznych, które ćwiczą umiejętność orientacji w schemacie ciała, określania położenia przedmiotów w przestrzeni, a także rozróżniania prawej i lewej strony, Matematyką jest również określanie koloru, kształtu, wagi przedmiotów. Bawiąc się uczymy potrzebnych zasad i reguł funkcjonowania w świecie.

Włączamy do działania wszystkich członków Rodziny!

Kliknij, aby zobaczyć...

Oto pomysł na prostą, acz ciekawą i rozwijającą zabawę dla każdego dziecka. Woreczki sensoryczne - uczą, bawią, zajmują na długi czas.

Jak je wykonać?

Zobaczcie tutaj...

IMG 5224 1024x899Zachęcamy do zrobienia własnej prostej książeczki sensorycznej. Zapewni dziecku zabawę manualną oraz wiele nowych bodźców a wykonawcy dużo satysfakcji.

Informacje o tak ważnym układzie dotykowym oraz instrukcję jak zrobić najprostszą taką książkę znajdziecie tutaj...

A jeśli macie dostęp do konta youtubekids (można szybko założyć), warto zerknąć na dalsze inspirujące pomysły, aby stworzyć wyjątkową książeczkę z imieniem pociechy, która może okazać się też świetnym prezentem. W tym celu zajrzyjmy tutaj...

I jeszcze jeden świetny pomysł na zrobienie takiej książeczki do stymulacji jeszcze tutaj... (tym razem na zwykłym youtube:) 

Oczywiście można pójść dalej tym tropem i zrobić książeczkę tematyczną, edukacyjną...  Wszystko zależy od umiejętności, własnej inwencji twórczej i dostępności materiałów. Powodzenia!

Doskonałym pomysłem na twórcze zabawy dla dzieci ( i nie tylko) jest masa solna. By wykonać tę masę plastyczną nie są potrzebne żadne magiczne sztuczki, zaawansowane technologie czy wyjątkowe zdolności. By przygotować tę masę wystarczą produkty, które znajdują się w każdym domu czyli mąka, sól i woda.

Oprócz tego, że można twórczo formować , można równocześnie rozwijać u dzieci czucie powierzchowne dłoni poprzez masaż i dotykanie składników masy solnej w formie sypkiej i półpłynnej.

Kliknij, aby zobaczyć...

BębenekDziś propozycja, jak zrobić instrumenty muzyczne domowym sposobem i to za grosze. Ciekawe połączenie działań technicznych z zabawami umuzykalniającymi.

Dobrej zabawy:)

Kliknij, aby zobaczyć...

 

 

Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.powerofmelody.com/blog/12-instrumentow-muzycznych-do-zrobienia-samemu-za-grosze/

Dzieci bardzo lubią zabawy z dorosłymi oparte na bliskim kontakcie dotykowym. Proponujemy kolejną porcję zabaw paluszkowych usprawniających dłoń i poszczególne palce. Poniżej umieszczamy teksty wierszy i rymowanek. Do każdego wiersza wymyślamy ruchy według własnego uznania. Warto wykorzystać ruch ściągający od nasady palca do końca, oraz mocny ucisk opuszka palca. Pozwólmy ponieść się fantazji!

Kliknij, aby zobaczyć...

 

Nasza dzisiejsza propozycja to zabawa na wieczór. Taka domowa wersja Sali Doświadczania Świata. Układamy na podłodze, na dywanie koce, kołdry, według potrzeby (tak, by wszystkim było wygodnie). Obserwujemy nocne niebo na suficie. Z tym, że to niebo trzeba sobie trochę przygotować. Jedna z propozycji: wyświetlić film na suficie, inna optyka oglądania filmu. Przykładowy filmik dostępny jest tutaj.

Zachęcamy, aby poeksperymentować z oświetleniem, z przedmiotami, które bardzo ładnie odbijają światło, wykorzystujemy latarki albo małe lampki (nawet te świąteczne). 

Bardzo dużą frajdę naszym dzieciom sprawia samodzielne kierowanie źródłem światła. Dzieciom, które mają trudności z utrzymaniem przedmiotów można przymocować do ręki małą latarkę. Można wspólnie z rodzeństwem wykonać „abażur” z otworkami do wyświetlania, ciekawe efekty daje pomalowana flamastrami żarówka.

Można również pokusić się o zrobienie namiotu z prześcieradła i go ciekawie oświetlić. Jeden z odcinków z serii „Tosia i Tymek” pokazuje jak można zorganizować zabawę w domowy namiot.

Zabawa polega na przygotowaniu przedmiotów, produktów lub cieczy, które mają przeciwne właściwości. Na przykład:

- ciepła i zimna woda,

- szorstki i gładki materiał,

- twardy i miękki przedmiot,

- mokry i suchy piasek.

Zadaniem dziecka jest naprzemienne dotykanie przygotowanych materiałów.

Kolorowanie to świetna zabawa! Nie zawsze mamy pod ręką papier, kredki czy farby. Można poeksperymentować na inne sposoby… na przykład bawiąc się kolorami na ekranie komputera. Zachęcamy do wypróbowania tego sposobu. Kolorowych wrażeń!!!

Aby wyszukać coś dla siebie, kliknij tutaj...

Zachęcamy do zabaw plastycznych, które nie zostawiają po sobie bałaganu. Wystarczy koszulka na dokumenty, woreczek strunowy lub folia i oczywiście farby.

Zabawa idealna na przedświąteczny czas, gdy chcemy uniknąć bałaganu. Usprawnia ręce i stymuluje wzrok.

Kliknij, aby zobaczyć...

Zbliża się Wielkanoc. Wielu z nas chciałoby przesłać najbliższym, przyjaciołom i znajomym świąteczne życzenia. Tradycyjna forma wysyłania życzeń nie wchodzi w grę, zatem jak wykonać kartkę z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi i wysłać ją najbliższym?

Przedstawiamy proste narzędzie, które umożliwi stworzenie i wysłanie kartki. Spróbujcie sami:)

Kliknij, aby rozpocząć...

Sensoryczne miseczki to zabawa mająca na celu usprawnianie motoryki małej w połączeniu ze stymulacją zmysłu dotyku. Zachęcamy do napełnienia miseczek różnego rodzaju zimnym pokarmem – to wspaniały sposób na odkrywanie różnych struktur. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, można dać dziecku pełną swobodę w zabawie. Nawet jeśli dziecko poprowadzi pokarm do ust, będzie to okazją do stymulacji zmysłu smaku. Zabawa będzie również treningiem czynności związanych z samoobsługą.

Oto kilka pomysłów na to, co może znaleźć się w miseczce:
– pokrojona w kawałki galaretka
– pokrojone banany
– ugotowany makaron (różne kształty)
– ugotowana marchew, pokrojona w kostkę lub słupki (ugotowane jabłko)
– bita śmietana
– ugotowany ryż.

Jeśli dziecko ma swoje ulubione smakołyki np.: chrupki, ciasteczka, paluszki - możemy wykorzystać je do zabawy poprzez mieszanie ich z innym składnikami. Oddzielenie ulubionego smakołyku od innej przekąski np. marchewki będzie dodatkowym utrudnieniem:)

To świetna zabawa, którą można realizować samemu, może też połączyć wszystkich domowników. Rozwija koncentrację, analizę i syntezę wzrokową oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Poniżej link do bezpłatnych puzzli on-line. Wybierz sam tematykę i stopień trudności.

Kliknij, aby rozpocząć...

Dzisiaj proponujemy ćwiczenia stymulujące oraz zabawy rozwijajace zmysł dotyku. Zabawy te bez trudu można wykonać we własnym domu, wykorzystując przedmioty codziennego użytku.

Propozycja pierwsza

Propozycja druga

kontakt3