Proponujemy materiał edukacyjny, gdzie poza przedmiotami codziennego użytku zostały zaprezentowane urządzenia, znajdujące się w kuchni, łazience. Patrząc na animacje będziecie mogli jednocześnie posłuchać dźwięków, jakie wydają urządzenia.

Kliknij, aby zobaczyć...

Zabawy paluszkowe mają dobroczynny wpływ na rozwój dziecka. Doskonalą czynności ruchowe, dzięki nim dzieci szybciej uczą się zręczności, refleksu, koncentracji i zwinności. Zabawy te to świetny sposób na ćwiczenie tzw. małej motoryki. Pozytywnie wpływają na sprawność manualną dziecka. Dzięki wierszykom i piosenkom wykorzystywanym do zabawy, mowa dziecka postępuje szybciej. Ważna jest również więź emocjonalna, jaka zacieśnia się między dzieckiem a dorosłym podczas spędzania czasu w ten sposób. Logopedzi zwracają ponadto uwagę na podstawy komunikowania się, jakich uczą te zabawy. To najlepszy wstęp do kolejnych ćwiczeń rozwojowych.

Oto kilka naszych propozycji:

Praczki

Głowa, ramiona, kolana, pięty

Prawa, lewa

Wiosna! Za oknem przyroda budzi się do życia, robi się coraz cieplej i coraz bardziej zielono. W czasie, kiedy wyjścia na zewnątrz są ograniczone, proponujemy spotkanie ze Skrzatem Borówką.

Skrzat Borówka to edukacyjny program dla dzieci przedstawiający świat przyrody i ekologii. Skrzat Borówka, który ma wiele przygód, w przystępny i ciekawy sposób zachęca widzów do poznawania tajemniczego świata roślin i zwierząt.

Ogród

Las mieszany

Łąka

Bór

 

Drodzy rodzice udostępniamy dla Was prezentację, która dotyczy tematu karmienia terapeutycznego. Dla niektórych z państwa będzie to przypomnienie wiadomości z programów i kontraktów. W razie pytań prosimy o kontakt.

Kliknij, aby zobaczyć...

Kontynuując ćwiczenia z kategorii: owoce i warzywa zachęcamy do obejrzenia zaprezentowanych zdjęć, jak również do rozwiązywania prostych zagadek słuchowo-obrazkowych.

Kliknij, aby rozpocząć...

Uważamy również, że to dobry moment na przypomnienie sobie kilku gestów MAKATON, związanych z wybranymi owocami. Postaramy się, aby opis był jak najbardziej czytelny. Nie przejmujemy się oczywiście jeżeli jakiś gest zostanie przez Was zmodyfikowany. W przypadku konieczności skorygujemy go po powrocie do Ośrodka:)

OWOCNYCH ĆWICZEŃ:

JABŁKO - ustawiamy dłoń na wysokości ust, palce układamy tak jakbyśmy trzymali jabłko, otwieramy usta i naśladujemy czynność gryzienia jabłka.

GRUSZKA - próbujemy naśladować czynność wycierania soku z brody - dłoń ustawiamy poziomo, wzdłuż brody, grzbietem do góry, tuż  pod brodą z prawej strony i powolnym ruchem przesuwamy w lewą stronę.

CYTRYNA - prawą dłoń wyciągamy do przodu, zginamy lekko w łokciu. Dłoń układamy tak jakbyśmy trzymali cytrynę (np. połówkę), grzbietem do góry i próbujemy wyciskać sok.

BANAN - lewą dłoń ustawiamy tak jakbyśmy trzymali w niej banana, którego chcemy obrać, prawą dłoń zbliżamy do lewej i próbujemy naśladować czynność obierania banana.

Proponujemy zabawy i ćwiczenia oddechowe dla małych i dużych. Pomoce do ćwiczeń do wykonania z dostępnych w domu materiałów.

Kliknij, aby zobaczyć...

Ilustracje wiersza są świetną okazją do rozwijania czytania uczestniczącego.

Osoba dorosła czyta tekst, a dziecko dokańcza frazę wskazując lub nazywając środek transportu. W wierszu poza pojazdami, pojawiają się zwierzęta, które dziecko poznaje i uczy się nazywać. Tekst można również wykorzystać do tradycyjnej nauki czytania.

Kliknij, aby zobaczyć...

Przedstawiamy kilka ćwiczeń, które można wykonać w domowym zaciszu, w bliskim kontakcie i warunkach sprzyjających skupieniu uwagi. Ćwiczenia te wpływają na poprawę orientacji w schemacie ciała, wyzwalają aktywność ruchową oraz pobudzają do podejmowania współdziałania. Podczas ćwiczeń należy przyjąć wygodną pozycję, umożliwiającą wspólne wykonywanie poszczególnych aktywności. Wszystkie polecenia wykonuje się do ustalonych dźwięków zgodnie z nagraną instrukcją. Poniżej przedstawiamy link z nagraniem dwóch „Programów” (Wprowadzający i Specjalny) Do jednej sesji ćwiczeń, proszę wybrać jeden z programów. Współpracujemy z dzieckiem i motywujemy go do samodzielnego wykonywania ćwiczeń (nawet w maleńkim stopniu).

Kliknij, aby rozpocząć...

A - jak ANANAS, O - jak OGÓREK - te i wiele innych owoców i warzyw, znanych i mniej znanych, lubianych i mniej smacznych, a także  roztańczone literki będziecie mieli okazję zobaczyć podczas prezentacji.

Postarajcie się również artykułować (oczywiście według indywidualnych możliwości) głoski, sylaby, pojawiające się w nagłosie (na początku) nazwy. Owocnej zabawy:)

Kliknij, aby rozpocząć...

Proponujemy masaż twarzy, który relaksuje i uspokaja. Ma też działanie stymulujące i odpreżające.

Kliknij, aby zobaczyć...

Podajemy kilka propozycji aplikacji gier edukacyjnych, które można pobrać ze sklepu Play na smartfon lub tablet. Służą do rozwoju percepcji słuchowej, koncentracji,uwagi, słownictwa biernego i czynnego oraz kojarzeniu bodźców dźwiękowych. Można słuchać, odgadywać, przesuwać obiekty lub obrazki.

Przykładowe aplikacje:
- Muu i zwierzątka (wydawca: 1G Studio)
- Zwierzęta dla dzieci oraz Samochody i  transport (wydawca: Cleverbit)
- Odgłosy natury (wydawca: Dream_Studio)

Zachęcamy do "czytania uczestniczącego" wierszyków logopedycznych. Prosimy, aby Rodzice czytali treść wierszyka, a wychowankowie uzupełniali treść fragmentami tekstu pogrubionego (onomatopejami). Kierując się doświadczeniem i mając na uwadze jak wiele pozytywnych wrażeń wnoszą inscenizacje ruchowe treści wierszyków ruchem, gestami "Makaton" podczas terapii logopedycznej,  gorąco polecamy włączyć  naszych Wychowanków w proponowane formy aktywności.

Kliknij, aby wyświetlić...

Zachęcamy do skorzystania z kart pracy. Tematyka różnorodna, zróżnicowany poziom trudności.

Zadania takie rozwijają koncentację uwagi, percepcję wzrokową, funkcje grafomotoryczne oraz są doskonałym sposobem spędzenia czasu z dzieckiem. 

Kliknij, aby wyświetlić...

Polecamy prostą do przygotowania zabawę. Zanim nadmuchamy balon wkładamy do środka kilka ziaren materiału z domowych zapasów (np. ryżu, fasoli, kaszy, ziarnistej kawy). Nasze balony będą się różnić odgłosem podczas odbijania. Ważne ,aby nie obciążyć zbytnio balonów. Proponujemy dowolną, żywiołową zabawę lub przymocowanie baloników do stojaka i relaksowanie dzieci kolejnymi odgłosami, szukanie ulubionych dźwięków. Wesołej zabawy!

Wszyscy wiemy, jak ważną rolę odgrywa w codziennym życiu komunikacja z naszymi dziećmi. Każdy z Rodziców zetknął się niejednokrotnie z pojęciami PCS, piktogramy czy Makaton. Są to elementy komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC), które wykorzystujemy w naszej placówce, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości i potrzeby naszych podopiecznych.

Jeśli chcecie Państwo przypomnieć sobie, co jest istotą AAC oraz jej najważniejsze zasady, zapraszamy do przeczytania artykułu (link poniżej).

Kliknij, aby przeczytać...

Po pojawieniu się zwierzątka, prosimy dziecko o nazwanie go werbalnie (np. powtórzenie pierwszej głoski bądź sylaby, podanie odgłosu jakie wydaje) lub niewerbalnie za pomocą gestu Makaton, pokazując symbol PCS, obrazek, zdjęcie.

Można również pobawić się w dopasowywanie na zasadzie "taki sam", dobierając figurkę zwierzątka lub obrazek/zdjęcie ze zwierzęciem, symbol PCS do tego, który widzimy na monitorze. Miłej zabawy!

Kliknij, aby rozpocząć...

Publikacja ma pomóc dzieciom poznać i zapamiętać odgłosy pojawiających się na nagraniu pojazdów. W drogę!

Kliknij, aby rozpocząć...

Zachęcamy rodziców do przeprowadzania treningu słuchowego z wykorzystaniem słuchawek. Dzięki temu dziecko będzie odgrodzone od innych bodźców dźwiękowych dochodzących z zewnątrz na korzyść bezpośredniej stymulacji analizatora słuchu. 

Samogłoski, sekwencje samogłoskowe, onomatopeje są pomocne w rozwijaniu naśladownictwa głosowego dzieci. Zachęcamy również do wskazywania i nazywania kolorowych obrazków.

Samogłoski

Odgłosy zwierząt, pojazdów i przedmiotów z otoczenia

Wykonując ćwiczenia artykulacyjne, oddechowe możemy się również doskonale, rodzinnie bawić. Polecamy kilka ćwiczeń i zachęcamy do atrakcyjnej, bezpiecznej zabawy.

Ćwiczenia oddechowe

Gimnastyka buzi i języka

Poniższa propozycja nagranych dźwięków odznacza się dużą różnorodnością. Do poszczególnych dźwięków dołączone są zdjęcia odpowiadających im instrumentów, co może dodatkowo pobudzić zainteresowanie przeglądanymi treściami. 

Kliknij, aby posłuchać...

kontakt3